The relationship between authentic leadership and psychological capital, a research under the influence of the moderator of professional development programs
Otantik liderlik ve pozitif psikolojik sermaye arasındaki ilişki, profesyonel gelişim moderatörlüğü etkisiyle araştırma
- Tez No: 773608
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, otantik liderlik ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi göstermeye ve bu ilişkide düzenleyici değişkenin (mesleki gelişim programlarına katılım) etkisini göstermeye odaklanmıştır. Bu, otantik liderliğin psikolojik sermayeden nasıl etkilendiğini ve mesleki gelişim programlarına katılımın otantik liderlik ile psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi nasıl etkilediğini anlamaya odaklanma çağrısıydı. Pek çok çalışma otantik liderliği araştırmış olsa da çoğunlukla profesyonel gelişim yöntemlerinin psikolojik sermaye veya otantik liderlik özellikleri üzerinde hangisinin en büyük etkiye sahip olduğunu anlamayı içerecek şekilde tasarlanmamıştır. Bu çalışmada iki temel amaç vardı. Bu araştırmanın ilk amacı, pozitif psikolojik sermaye ile otantik liderlik arasında bir ilişki olup olmadığını ve varsa ne kadar olumlu bir şekilde ilişkili olduğunu görmektir. İkinci amaç ise, psikolojik sermaye ile otantik liderlik arasındaki ilişkide mesleki gelişim programına katılımın düzenleyici etkisinin olup olmadığını, düzenleyici etkinin var ise boyutunu görmektir. Bu araştırmada ayrıca liderlerin mesleki gelişim programlarıyla ilgili deneyimleri araştırılmış ve duygu ve tutumlarının liderlik tarzlarını duygusal olarak nasıl etkilediği anlaşılmıştır. Hipotezler, psikolojik sermaye ile otantik liderlik arasında pozitif bir ilişki olduğu ve bu ilişkinin profesyonel gelişim programlarına katılımla güçlendiği yönündeydi. Kantitatif sonuçlar, varsayıldığı gibi psikolojik sermaye ile otantik liderlik arasında pozitif ve doğrudan bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca mesleki gelişim eğitimine katılan liderlerde bu ilişki daha yüksektir. Kalitatif sonuçlar, mentorlüğün profesyonel ve liderlik geliştirme programlarının arkasındaki genel bir algı olduğunu ve örgütsel destek ve güvenli ve özgür düşünme ortamı ile eğitim konularının önemini ve özellikle duyguların (özellikle güven, inanç, umut ve iyimserlik) liderlerin liderlik gelişimleri üstünde büyük etkilere sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focused on showing the relationship between authentic leadership and psychological capital and showing moderating variable's (participation into professional development programs) effect on this relationship. It was a call to focus on understanding how authentic leadership is affected by psychological capital and how participation into professional development programs have an impact on the relationship between authentic leadership and psychological capital. Even though lots of studies investigated authentic leadership, they were mostly not designed as including to understand how professional developmental methods have the biggest impact on psychological capital or authentic leadership characteristics. There were two main purposes in this study. First purpose of this research was to see whether there was a relation between positive psychological capital and authentic leadership and if there was, to see how much they were correlated positively. Second purpose was to see whether there was moderating effect of participation into professional development program on the relation between psychological capital and authentic leadership or not and if the moderating effect was existing, the aim was to see its extent. In this research, it was also explored the leaders' experiences with professional development programs and understood how their emotions and attitudes influenced their leadership styles emotionally. The hypotheses were that there is a positive relationship between PsyCap (Psychological capital) and AL (Authentic leadership) and this relationship is moderated by participation into professional development programs. Quantitative results recommended there is a positive and direct relationship between PsyCap and AL as hypothesized. Also, this relationship is higher among the participants who participated or got the professional development training. Qualitative findings showed mentorship is a general perception behind professional and leadership development programs and the importance of trainings' topics together with organizational support and safe and free-thinking environment and especially the emotions (especially trust, confidence, hope and optimism) have the big impacts on leadership growth of the leaders. Cette étude visait à montrer la relation entre le leadership authentique et le capital psychologique et à montrer l'effet de la variable modératrice (participation à des programmes de développement professionnel) sur cette relation. C'était un appel à se concentrer sur la compréhension de la façon dont le leadership authentique est affecté par le capital psychologique et comment la participation à des programmes de développement professionnel a un impact sur la relation entre le leadership authentique et le capital psychologique. Même si de nombreuses études ont porté sur le leadership authentique, elles n'ont pour la plupart pas été conçues pour comprendre comment les méthodes de développement professionnel ont le plus grand impact sur le capital psychologique ou les caractéristiques du leadership authentique. Il y avait deux objectifs principaux dans cette étude. Le premier objectif de cette recherche était de voir s'il existait une relation entre le capital psychologique positif et le leadership authentique et, le cas échéant, de voir dans quelle mesure ils étaient corrélés positivement. Le deuxième objectif était de voir s'il y avait ou non un effet modérateur de la participation à un programme de développement professionnel sur la relation entre le capital psychologique et le leadership authentique et si l'effet modérateur existait, le but était de voir son ampleur. Dans cette recherche, il a également été exploré les expériences des leaders avec les programmes de développement professionnel et compris comment leurs émotions et attitudes influençaient émotionnellement leurs styles de leadership. Les hypothèses étaient qu'il existe une relation positive entre capital psychologique et leadership authentique et que cette relation est modérée par la participation à des programmes de développement professionnel. Les résultats quantitatifs ont recommandé qu'il existe une relation positive et directe entre le capital psychologique et le leadership authentique et comme hypothétique. De plus, cette relation est plus élevée parmi les participants qui ont suivi ou obtenu la formation de perfectionnement professionnel. Les résultats qualitatifs ont montré que le mentorat est une perception générale derrière les programmes de développement professionnel et de leadership et l'importance des sujets de formation ainsi que le soutien organisationnel et un environnement sûr et libre de pensée et en particulier les émotions (en particulier la confiance, l'espoir et l'optimisme) ont les grands impacts sur la croissance du leadership des leaders.