Müzisyen ve eğitimci Mahir Çakar'ın yaşamı ve eğitimci yönü
Life and educationalist side of musician and educator Mahir Çakar
- Tez No: 285756
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT KAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzik, Education and Training, Fine Arts, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışma, müzik eğitiminin önemli bir kolu olan çalgı sanatçısı eğitimini, Türkiye'de eğitim alıp, sanat kariyerine ve eğitimciliğe Almanya'da başlayan korno sanatçısı ve eğitimcisi Mahir Çakar'ın yaşamı, sanatçı kimliği ve eğitimci kişiliği bağlamında ele almıştır.Araştırma, sanatçı ve eğitimci Mahir Çakar'ın yaşamını ve kendi deneyimleriyle oluşturduğu eğitim tekniklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşabilmek için örnek olay tarama modelinin ve yaşamöyküsel (biyografik) araştırmanın gerektirdiği şekilde kaynak taraması ve birebir kendisiyle görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir.Almanya'da ve Türkiye'de müzik çevrelerince tanınmış, Almanya'da uzun yıllar korno sanatçılığı yapmış, Bayreuth Festival Orkestrası'na davet edilmiş Mahir Çakar'ın yaşamı, özellikleri ve eğitimci yönü araştırılmıştır.Bu araştırma, çalgı sanatçısı eğitimindeki gereksinimler doğrultusunda birçok başarılı müzisyen yetiştiren; sanatçı ve eğitimci kimliğiyle örnek teşkil eden ve Türkiye'de müzisyen eğitimine katkısı olan Mahir Çakar'ın yaşamöyküsünü, yaptığı çalışmaları, sanatçı kişiliğini ve eğitimci yönünü içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is dedicated to the life, artistic identity and educationalist personality of the horn artist and teacher, Mahir Çakar who took his education as an instrumentalist, an important branch of music education, in Turkey and started his artistic and teaching career in Germany.The research has the objective to present the life of the musician and educator Mahir Çakar as well as his educational methods created by his own experiences. In order to achieve this objective, literature reviews and personal interviews have been realized according to case study review model and biographical research methods. Obtained data were analyzed using qualitative research methods.The life, qualities and educationalist side of Mahir Çakar, who gained fame in Turkey and Germany, played horn in Germany for long years and who had been invited to the Bayreuth Festival Orchestra, have been researched.This study includes the biography of Mahir Çakar who taught many successful musicians in order to compensate the lack of instrumentalist, serving as a model with his artistic and educationalist identity, and who had made great contribution for education of musicians in Turkey.