Kronik hemodiyaliz hastalarında iki diyaliz arasındaki volüm yükü farklılığının asimetrik dimetil arjinin üzerine etkisi
The effect of variation of fluid overload between two hemodialysis on inflamatuar parameters and asymmetric dimethyl arginine in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 285793
  2. Yazar: EVRİM DOĞAN KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik hemodiyaliz hastalarında, iki diyaliz arasında kaçınılmaz bir şekilde oluşan volüm yükü farklılığının, etkin olarak yapılan ultrafiltrasyon sonrasında, böbrek yetmezlikli hastalarda birikime uğradığı bilinen asimetrik dimetilarjinin (ADMA) düzeyleri üzerine etkisi araştırılmıştır.Gereç ve yöntem: Çalışmaya en az 6 aydır kronik hemodiyaliz programında olan 22 hasta ve sağlıklı 23 kişi olmak üzere toplam 45 kişi alındı. Hastalar diyaliz süresince yapılan ultrafiltrasyon (UF) farklılığına göre değerlendirildi. Çalışmaya alınan hemodiyaliz (HD) hastalarına ilk uygulamada ? 2lt ultrafiltrasyon yapıldı ve bunlar I. grubu oluşturdu. Aynı hastalara ikinci uygulamada ? 3 lt ultrafiltrasyon yapıldı ve bu grup II. Grup olarak adlandırıldı. III. Grup ise kontrol grubu bireylerinde oluşmaktaydı. HD hasta gruplarında, her iki hemodiyaliz seansından önce ve sonra, AV fistülün arter hattından kan örneklemesi yapıldı. Serum ADMA düzeylerinin ölçümü için alınan örnekler pıhtı oluşturucu ve Jelli (Clot activator & gel) laboratuvar tüpüne alınıp serumları ayrıştırıldıktan sonra tetkik edilene kadar ?20?C'de saklandı. Serum ADMA düzeyi ELISA yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the effect of the volume burden difference, which occurs inevitably between two dialysis sessions in hemodialysis (HD) patients, over the levels of asymmetric dimethyl arginin (ADMA), which increases in patients with renal failure, was evaluated.Material and method: Forty-five subjects were included in the study. Of these, 23 were healthy controls and the other 22 were patients who have been on HD program for at least 6 months previously. The patients were evaluated according to the difference of ultrafiltration rate performed during the dialysis session. Ultrafiltration ? 2 L was performed initially on hemodialysis patients included in the study and these formed Group I. On the next session, these patients received ? 3 L ultrafiltration and formed Group II. Group III was the control group. Blood samples were obtained on the arterial line of the AV-fistula in HD patients before and after both HD sessions. Samples, used for determination of ADMA levels, were put into ?clot activator & gel? laboratory tubes and after the serums were obtained, they were kept at ?20?C until assayed. Serum ADMA levels were determined using ELISA method.