Beyin avcılığının insan kaynakları yönetimi'ndeki yeri ve önemi ilişkin bir araştırma
A research about the role and importance of headhunting in human resources management
  1. Tez No: 285852
  2. Yazar: NESİME ORHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE ÇERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üst düzey yetenekleri olan adaylarla kurumsal firmaları buluşturan kişilere beyin avcısı denir. Günümüzde beyin avcıları bireysel çalışabildikleri gibi bir firmaya bağlı olarak da çalışabilmektedir. Ayrıca çeşitli sektörlerde ve bölgelerde uzmanlaşan beyin avcıları da bulunmaktadır.Beyin avcıları ile çalışmanın şirketler açısından birçok farklı faydası vardır. Bunları sıralarsak; üst düzey pozisyonlarından biri açıldığında şirket bu pozisyon için uygun adayların arayışına başlar. Ancak çoğu zaman bu uzun arayışın sonunda ellerinde çeşitli nedenlerle ihtiyaçları karşılamayan bir liste oluşur. İşte beyin avcıları şirketlerin hem bu verimsiz süreci yaşamasını engeller hem de derinlemesine araştırma yaparak en kısa zamanda en uygun adayları şirketlerle buluşturur.Ayrıca şirketler çoğu zaman rakiplerinde çalışan kişilere teklif götürmekten çekinirler. Bunun hem sportmenlik dışı bir davranış olduğunu düşünürler hem de bu davranış bazı anlaşmalar kapsamında illegal bir durumun yaşanmasına sebebiyet verir. Ancak bağımsız bir kişi yani bir beyin avcısı bu adaylara ulaşırsa bu tarz durumlar yaşanmamış olur. Diğer yandan beyin avcıları sadece iş arayan kişilere değil pasif durumdaki adaylara da rahatlıkla ulaşabilmektedir. Bu kişiler herhangi bir iş arayışında olmamakla birlikte iyi bir teklifle karşılaştırdıklarında da iş değiştirmeyi düşünebilmektedir. Özetle beyin avcıları şirketler için en uygun adayı kısa sürede bulabilmektedir.Bu araştırmanın amacı iş dünyası için kritik önem taşıyan beyin avcılığı kavramının tanımı, çalışma prensipleri, potansiyel adaylara ulaşma yöntemleri, uygun adayı belirleme ve teklif aşamaları ile sektörün geleceği konularında detaylı bilgi elde edilmesidir.
Özet (Çeviri)
A headhunter is a job recruiter who specializes in matching highly skilled professionals with corporate clients. A headhunter might be an independent contractor or work through an agency of headhunters where each agent specializes in particular areas of employment and possibly also in geographic areas.Corporations benefit from using a headhunter or a headhunting service in two ways. Using a headhunter eliminates the need to candidate search for the open position and then address the inevitable list of applicants, most of which will be unfit for various reasons. A headhunter does the tedious work of finding good candidates, providing an initial screening mechanism, which saves the corporation valuable time.Additionally, most companies do not like to directly target their competitor's staff. They feel it shows poor sportsmanship and can sometimes lead to litigation between companies. However, a third party, a headhunter is independent.On the other hand, Headhunters are hired to go after what are called“passive candidates.”Passive candidates are not currently looking for work. Passive candidates are attractive to employers because they are currently working and subsequently are of proven value to one of their competitors. They are also assumed to be loyal, as opposed to those always looking for something new.The aim of this research is the definition of the concept of Headhunter, working principles, methods of reaching potential candidates, identifying suitable candidates and offer steps to obtain detailed information about the future of the sector.