Üniversite-kent iletişimi bağlamında üniversite imajının değerlendirilmesi: Erciyes Üniversitesi örneği
Results the univercity image with the relation of the communication of univercity and city: Example Univercity Erciyes
  1. Tez No: 285930
  2. Yazar: İLHAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Son yıllarda ülkemizde, eğitim ve özellikle üniversite eğitimi konusu çok büyükyatırımlarla desteklenmektedir. Gelişmişlik düzeyinin en önemli göstergelerindenolan bilgi sahip olma ve üretme becerisidir. Bilginin önemi arttıkça eğitim ve özellikleyüksek eğitim bundan payını almıştır. Bu bağlamda üniversite, olumlu bir toplumsaldeğişim aracıdır. Küreselleşme ile birlikte üniversitelerin rekabete açılmaları; gereklialtyapı, eğitime uygun fiziki mekânlara sahip, toplumsallaşmaya katkı sağlayacakhizmet birimleri, sosyo-kültürel etkinlikleri ve nitelikli öğretim elemanları olan birüniversite imajı yaratmak kaçınılmaz olacaktır. Erciyes Üniversitesi'nin Kayseri'deyaşayan insanlar tarafından nasıl algılandığının belirlenmesi üniversitenin kurumsalimajını da ortaya koyacaktır.Üniversite içinde bulunduğu kentle iletişimini halkla ilişkiler yardımı ile karşılıklıişbirliği ve yararlanma ilkesine dayandırmaktadır. Günümüzde toplum, üniversiteimkânlarından daha fazla faydalanmak istemektedir. Üniversite-kent iletişimi çoğuzaman sağlık ve kültürel ihtiyaçlarını gidermek üzere karşılanmaktadır. Halkla ilişkileryoluyla kurum ile halk arasında en sağlıklı iletişim kurulmaktadır. Halkla ilişkilerçalışmaları ile kurum imajı, kent tarafından olumlu algılanması ve içselleştirilmesitespit edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada, Erciyes Üniversitesi'nin yapmış olduğuhizmetlerin Kayseri halkı nezdinde imajının algılanışı ve etkisi ölçülmüştür. Ortayaçıkan verilerde Erciyes Üniversitesi yaptığı faaliyetlerle vizyonunu geniş bir yelpazedetutarak ve sürekli aşama kaydederek gelişme sağladığını göstermektedir. AncakErciyes Üniversitesi'nin yapılan faaliyetleri planlı bir iletişim ağı ile hedef kitlelerineiletemediği aşikârdır.
Özet (Çeviri)
In recent years education especially university education is supported by a very largeinvestment in our country. Knowledge, one of the most important indicator of the levelof sophistication, is the possession and production skills. By increasing importance ofinformation, it has received its share of education and particularly higher education.In this context, university is a positive social change agent. With the globalization ofuniversities to be opened to competition will be inevitable to create the image of auniversity which has necessary infrastructure, training with the appropriate physicalspace, which will contribute to become social service units, socio-cultural activities, andqualified teaching staff. Determining how Erciyes University is perceived by peoplewho live in Kayseri will also reveal the university's corporate image.The communication of the university with the city where it exists is based on the mutualcooperation and benefit principles by the help of public relations. Today's society wantsto get more benefits from facilities of the universities. university-city communicationis often met to eliminate health and cultural needs through public relations the bestcommunication is held between the institution and the folk. Through the public relationsstudies, instution?s image being perceived positively by the city and internalization istried to be determined. Perception and effect of the image on Kayseri people of serviceswhich Erciyes University have made is measured in this research.