Lârendeli Şânì Gülşen-i Efkâr (inceleme-metin)
Larendeli Şani?s Gülşen-i Efkar (analysis-text)
- Tez No: 286050
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE MENGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
16. yüzyılın ikinci yarısı ile 17. yüzyılın başlarında yaşamış olan Lârendeli Şânî'nin yazdığı dinî-tasavvufî içerikli Gülşen-i Efkâr mesnevisi çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır.Çalışmamızın ?Giriş? bölümünde sanatçının hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkındaki bilgiler verilmiş ve Gülşen-i Efkâr tanıtılmıştır. Sonraki bölümde eserin biçimsel özellikleri üzerinde durulmuştur. Dil ve anlatım özelliklerini içeren sonraki bölümde ise sanatçının anlatımdaki çeşitliliği nasıl yakaladığı ve dili kullanmadaki başarısı incelenmeye çalışılmıştır. İçerik özellikleri başlıklı diğer bölümde Gülşen-i Efkâr'ın konusu, özeti, kişileri, mekânı ve zamanı hakkındaki bilgilere yer verilmiştir. Sonuç kısmında Lârendeli Şânî ve Gülşen-i Efkâr'a ilişkin tespit ettiğimiz noktalardan yola çıkılarak bir değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmamızın son bölümü olan ?Metin? kısmında ise metne esas olan nüshalar ve çeviri yazıda izlenen yöntemle ilgili açıklamalarda bulunulmuş ve mesnevinin çeviri yazılı metni verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is subjected a religious masnavi titled Gülşen-i Efkar written by Larendeli Şani who lived between second half of the sixteenth century and early seventeenth century.In the“Introduction”section, the artist's life and literal personality has been handeled, then Şani?s works have been introduced. The next chapter we focused on the formal characteristics of the work. In the next section contains the properties of language and expression of the artist and how Şani captured the diversity of expression and the success in using the language have been studied. Next section titled with content features, Gülşen-i Efkar?s subject, summary, persons, information about space and time are given. At the conclusion, we tried an assessment on the basis of the points we've found about Şani and Gülşen-i Efkar. The text on which we studied is given with its method of transcription. Also, several information about copies of the text based on our work is given. Masnavi?s trancription was added to final section of thesis.