Study of pp interactions with a general purpose dedector
Genel amaçlı bir dedektörle PP etkileşimleri çalışması
  1. Tez No: 28617
  2. Yazar: İHSAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Öz GENEL AMAÇLI BİR DETEKTÖRLE PP ETKİLEŞİMLERİ ÇALIŞMASI KILIÇ, İhsan Yüksek Lisans, Fizik Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Perihan TOLUN Ocak, 1993, 46 sayfa. pp etkileşimleri, CERN'ün LEAR hızlandırıcısmdaki JETSET deneyinin temel olarak ilgilendiği kanal olan (pp - > (jxj>) özellikle dikkate alınarak, düşük ener jide kısaca gözden geçirilmiştir. JETSET deneyinin genel amaçlı detektörünün bir tanıtımı verilmiştir. Bütün detektörün bir elemanı olarak eşik Cherenkov sayacının radyatörü üzerindeki araştırma ve geliştirme çalışmaları detaylı olarak açıklandı. Bu çalışmalar (su -f aspirin) ' in iyi bir radyatör olduğunu göstermiştir. Deneyin ilk sonuçları pp - ».
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF PP INTERACTIONS WITH A GENERAL PURPOSE DETECTOR KILIÇ, İhsan M.S. in Physics Supervisor: Prof. Dr. Perihan TOLUN January, 1993, 46 pages. A brief review of pp interactions at low energy is presented with the main interest on the channel: ( pp - > </> ), being studied in detail in the JET- SET experiment at the LEAR accelerator of CERN. A description of the general purpose detector of the JETSET experiment is given. The R&D work on the radiator of the threshold Cherenkov counters as a component of the compact detector is explained in detail and it is found that water + aspirin ( sodium salycilate ) is a good radiator in meeting the requirements to reject large charged-pion background. The preliminary results of this experiment show that the reaction pp - > 4> is clearly seen with a cross-section estimate of 0.2 - 2.0 ^b which is a promising result for the forthcoming channels to be studied. Keywords : Exotics, Glueballs, Hybrids, Threshold Cherenkov Counter. Science Code : 404.02.01