Effects of different computerized adaptive testing strategies on recovery of ability
Farklı bilgisayar ortamında bireyselleştirilmiş test stratejilerinin yetenek kestirimi üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 286183
  2. Yazar: İLKER KALENDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı bilgisayar ortamında bireyselleştirilmiş (CAT) test yöntemi ile elde edilen yetenek kestirimlerini farklı yetenek kestirim ve test sonlandırma kurallarını dikkate alarak Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) fen alt testinin kağıt kalem formatı sonuçları ile karşılaştırmaktır. Çalışma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada, ÖSS'nin CAT ve kağıt kalem formatlarından elde edilen yetenek kestirimlerini karşılaştırmak amacı ile post-hoc simulasyon uygulanmıştır. Yetenek kestirim yöntemleri olarak Maximum Likelihood Estimation ve Expected A Posteriori kullanılmıştır. Test sonlandırma kuralları ise standart hata eşik değeri ile sabit soru sayısıdır. Çalışmanın ikinci aşaması CAT performansını simulasyon dışında bir ortamda gözlemlemek amacı ile bir grup öğrenciye uygulanmıştır. Post-hoc simulasyon bulguları CAT uygulamasının ÖSS için Expected A Posteriori yetenek kestirim yöntemi ile 0,30 ya da daha yüksek standart hata eşik değeri ile uygulanabileceğini göstermiştir. İki formattan elde edilen yetenek kestirimleri arasındaki korelasyon 0,95 olarak bulunmuştur. CAT ile kullanılan soru sayısı ortalaması ise 18,4 olmuştur. Gerçek bireylere uygulanan CAT ile kağıt kalem formatındaki ÖSS yetenek kestirimleri arasındaki korelasyon 0,74'tür. Gerçek bireylere uygulanan CAT ile bireylere sorulan soru sayısında yaklaşık %50 oranında düşüş sağlanmıştır. Sonuçlar CAT formatının ÖSS fen alt testi için kağıt kalem testi ile karşılaştırıldığında daha yüksek güvenilirliğe sahip yetenek kestirimlerini daha az soru ile sağladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to compare ability estimations obtained from computerized adaptive testing (CAT) procedure with the paper and pencil test administration results of Student Selection Examination (SSE) science subtest considering different ability estimation methods and test termination rules. There are two phases in the present study. In the first phase, a post-hoc simulation was conducted to find out relationships between examinee ability levels estimated by CAT and paper and pencil test versions of the SSE. Maximum Likelihood Estimation and Expected A Posteriori were used as ability estimation method. Test termination rules were standard error threshold and fixed number of items. Second phase was actualized by implementing a CAT administration to a group of examinees to investigate performance of CAT administration in an environment other than simulated administration. Findings of post-hoc simulations indicated CAT could be implemented by using Expected A Posteriori estimation method with standard error threshold value of 0.30 or higher for SSE. Correlation between ability estimates obtained by CAT and real SSE was found to be 0.95. Mean of number of items given to examinees by CAT is 18.4. Correlation between live CAT and real SSE ability estimations was 0.74. Number of items used for CAT administration is approximately 50% of the items in paper and pencil SSE science subtest. Results indicated that CAT for SSE science subtest provided ability estimations with higher reliability with fewer items compared to paper and pencil format.