The effect of conceptual change based instruction on students' understanding of rate of reaction concepts
Kavramsal değişime dayalı öğretim metodunun öğrencilerin reaksiyon hızı kavramlarını anlamalarına etkisi
  1. Tez No: 286184
  2. Yazar: EBRU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı gösteri deneyleriyle desteklenmiş kavramsal değişime dayalı öğretim metodunun geleneksel kimya öğretimine kıyasla 11. sınıf öğrencilerinin reaksiyon hızı kavramlarını anlamalarına, bu konudaki başarılarına ve kimyaya karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Bu çalışmaya 2008-2009 güz döneminde Ankara'da bulunan genel bir lisedeki iki kimya sınıfında öğrenim gören altmış dokuz on birinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Bu sınıflar kontrol ve deney grubu olarak rastgele seçilmiştir. Kontrol grubunda geleneksel kimya eğitimine dayalı bir öğretim kullanılırken deney grubunda gösteri deneyleriyle desteklenmiş kavramsal değişime dayalı bir öğretim kullanılmıştır.Öğrencilerin reaksiyon hızı ile ilgili kavramları anlamalarını değerlendirmek için Reaksiyon Hızı Kavram Testi, bu konudaki başarılarını belirlemek için Reaksiyon Hızı Başarı Testi ve kimyaya karşı tutumlarını değerlendirmek için Kimyaya Karşı Tutum Ölçeği her iki gruptaki öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Öğrencilerin bilimsel işlem becerilerini belirlemek için çalışmanın başlangıcında her iki gruptaki öğrencilere Bilimsel İşlem Beceri Testi uygulanmıştır.Araştırmanın hipotezleri Kovaryans Analizi (ANCOVA) ve İki Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, gösteri deneyleri ile desteklenmiş kavramsal değişime dayalı öğretimin geleneksel kimya öğretimi ile kıyaslandığında reaksiyon hızı ile ilgili kavramların anlaşılmasında daha etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca, bu öğretimin öğrencilerin kimyaya karşı tutumlarında anlamlı bir etkisinin olduğu da bulunmuştur. Cinsiyetin hem öğrencilerin reaksiyon hızı kavramlarını anlamalarına hem de onların kimyaya karşı tutumlarına anlamlı bir katkısının olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of conceptual change based instruction accompanied by demonstrations (CCBIAD) and gender on 11th grade students? understanding and achievement in rate of reaction concepts, and their attitudes toward chemistry as a school subject compared to traditionally designed chemistry instruction (TDCI). Sixty nine 11th grade students from two classes in a public high school in Ankara participated in this study in the Fall Semester of 2008-2009. These classes were randomly assigned as control and experimental groups. In the control group TDCI was used, while in the experimental group CCBIAD was used as instructional methods.Rate of Reaction Concept Test, Rate of Reaction Achievement Test, and Attitude Scale toward Chemistry were administered to both groups as pre-tests and post-tests to assess students? understanding of rate of reaction concepts, achievement in these concepts, and attitudes toward chemistry, respectively. Science Process Skills Test was given at the beginning of the study to control students? science process skills. After treatment six students from each group were interviewed to determine their misconceptions about rate of reaction.The hypotheses were tested by using Analysis of Covariance (ANCOVA) and Two-Way Analysis of Variance (ANOVA). The results show that CCBIAD used a significantly better acquisition of scientific conceptions related to rate of reaction than TDCI. In addition, there was a significant effect of CCBIAD on students? attitudes toward chemistry. There was no significant effect of gender on both students? understanding of rate of reaction concepts and their attitudes toward chemistry.