Characterization of antioxidant and antimicrobial isolates from Quercus brantii L. extract
Quercus brantii L. özütünden antioksidan ve antimikrobiyal izolatların karakterizasyonu
  1. Tez No: 286199
  2. Yazar: CAN NEBİGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, Quercus brantii L. meşe palamudu tohum özütünün antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerini araştırmak için tasarlanmıştır. Toplam özütün fenolik profilini elde etmek için yüksek basınçlı sıvı kromatografisi kullanılmıştır ve yüksek çözünürlüklü kütle spectroskopisi ile doğrulanmıştır.Toplam özüt içinde bulunan biyoaktif maddelerin çözünürlük farklarından yararlanılarak fraksiyonlama tekniği ile ayrım yapılmıştır. Diğer fraksiyonlarla karşılaştırıldığında etil asetat ve dietil eter fazları en yüksek antioksidan aktiviteyi göstermiştir. Düşük verim ve içinde bulunan maddelerin çokluğu sebebi ile etil asetat fraksiyonunun içinde bulunan maddeler yüksek çözünürlüklü kütle spektroskopisi yardımı ile tanımlanmıştır. Diğer taraftan dietil eter fraksiyonunda antioksidan aktivite gösteren bir adet majör bileşik saptanmıştır. Majör madde, kolon kromatografisi ile saflaştırıldıktan sonra, NMR, IR ve yüksek çözünürlüklü kütle spektroskopileri kullanılarak, metil galat olarak karakterize edilmiştir.E.coli, P.mirabilis, S.aureus, S.pyogenes bakterileri hatları kullanılarak, Q. brantii tohum özüt, fraksiyonlar ve izole edilen saf maddenin antimikrobiyal aktivitesi, disk difüzyon, minimum inhibe edici konsantrasyon ve minimum bakterisidal konsantrasyon yöntemleri ile saptanmıştır. İzole edilen metil galatlın ve etil asetat fraksiyonunun tüm bakteriler üzerinde referans antibiyotikler kadar etkili olduğu görülmüştür.Sonuç olarak, Q. brantii özütü, izole edilen metil gallat ve etil asetat fraksiyonu etkili birer antimikrobiyal unsur ve aynı zamanda tesirli antioksidan olduklarını önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was designed for the investigation of antioxidative, and antimicrobial properties of Quercus brantii L. (Q.brantii.) seed extract. Phenolic profile of the total extract was determined by using High Performance Liquid Chromatography (HPLC) and confirmed by High Resolution Mass Spectroscopy (HRMS).Solvent fractionation was performed to seperate bioactive compounds in total extract by using solubility differences. In comparison of fractions, ethyl acetate and diethyl ether phases have revealed highest antioxidant effect. Due to the low yield and high number of the molecules in ethyl acetate fraction, HRMS was used to characterize the compounds. On the other hand, in diethyl ether fraction, there was a single major compound which showed high antioxidant activity. The major compound, was purified by column chromatography and characterized by NMR, IR and HRMS as methyl gallate.E.coli, P.mirabilis, S.aureus, S.pyogenes bacterial strains were used to determine the antimicrobial activity of Q. brantii seed crude extract, fractions and isolated compound by disc diffusion, MIC and MBC methods. Isolated methyl gallate and ethyl acetate fraction displayed a significant effect on all bacterial strains as high as reference antibiotics.Consequently, crude Q. branti extract, isolated methyl gallate and ethyl acetate fraction could be considered as powerful antimicrobial agents, and at the same time efficacious antioxidants.