Anne-babalara uygulanacak cinsel gelişim eğitiminin 6 yaş çocukları bulunan ebeveynlerin bilgi düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of education about sexual development of children to parents knowledge who have 6 years old children
  1. Tez No: 286554
  2. Yazar: AYTÜL ELİKÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Bu araştırma, altı yaş çocukları okul öncesi eğitim kurumuna devam eden anne ? babalara uygulanan ?Cinsel Eğitim Programı?nın ebeveynlerin cinsel gelişim ve eğitim hakkındaki bilgileri üzerinde etkililiğini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bağımsız anaokullarındaki ve ilköğretim okulundaki 6 yaş grubu çocuğu olan 77 ebeveyn (46 anne ve 31 baba) çalışmaya katılmıştır. Ön test-son test düzeninde yürütülen çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen "Okul Öncesi Cinsel Eğitim Ebeveyn Anketi? kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde 0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız gruplar için t testi, tek faktörlü ANOVA ve frekans tabloları uygulanmıştır.Araştırma bulguları incelendiğinde; ebeveynlerin büyük bir çoğunluğunun (% 94.8) cinsel eğitimin gerekli olduğuna inandıkları ve anne-babaların çocuklarıyla cinsellikle ilgili aynı konuları konuştukları bulunmuştur. Anne ve babalar kendilerinin çocuklarına cinsel eğitim vermesinin daha uygun olacağı görüşünde olduklarını belirtmişlerdir. Annelerin (% 27.2) babalara göre (% 17.8) çocuklarıyla daha çok cinsellikle ilgili konuları konuştukları ortaya çıkmıştır. Anne ve babaların eğitim öncesi ve sonrası toplam anket puanları karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmuştur. Anne ile babaların ön test puan ortalamaları arasında fark olduğu ve annelerin lehine olduğu ortaya çıkmıştır. Anne ve babalara verilen çocuk cinsel eğitim programı ile ebeveynlerin çocuk cinsel gelişimi ve eğitimi ile ilgili bilgi düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Annelerin eğitim durumlarına göre ön test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Fakülte/yüksekokul/lisansüstü mezunu annelerin puan ortalamaları, ilkokul mezunu annelerin puan ortalamalarından daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır. Annelerin çalışma durumlarına göre ön test ve son test puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Çalışan annelerin çocuk cinsel gelişim ve eğitimi ile ilgili daha çok bilgiye sahip oldukları görülmüştür.Sonuç olarak, anne ve babalara verilen çocuk cinsel eğitim programı ile ebeveynlerin çocuk cinsel gelişimi ve eğitimi ile ilgili bilgi düzeylerini arttırdığı görülmüştür. Çocukların sağlıklı cinsel gelişimi sürdürebilmeleri için öncelikle anne-babaların çocukların yaş gruplarına ve gelişim düzeylerine uygun cinsel eğitimi almaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research is done for analysing the efectiveness on the parents? information about the sexual development and education of the Sexual Education Programme that is enforced the parents whose six-aged children going on the pre-school education.77 parents (46 mother and 31 father) who have got six-aged children,that are in independent nursery schools and primary schools, participated the study. In the study, conducted on the pre-test final-test is used ?Pre-school Parent Survey of Sexual Education? which is developed by researcher. In analysing the research data, for 0.05 significance level independent groups t-test, single factor ANOVA and frequency tables were applied.When research findings were examined it is found that the vast majority of parents (%94.8) believe that the necessity of sexual education and talk about the same issues about sexuality with their children. Parents indicated that it would be more appropriate giving the sexual education to their children themselves. It is appeared that mothers (%27.2) talk with their children more than the fathers( 17.8) about sexuality issues. When compared the parents? before and after education total questionnaire scores, it was found significant difference. It is appeared that there is a difference between mothers? and fathers? pre-test mean scores and in favor of mothers. It was seen to increase parents? level of knowledge about sexual development and education with the children sexual education programme that is given to mothers and fathers. According to mothers? education level, it was found singificant difference between their pre-test mean scores. Mothers? mean scores who were graduated from faculty or college were higher than graduated from primary school. According to mothers? employment status found that significant difference between their pre and post test mean scores. It was seen that working mothers have more information about children?s sexual development and education.As a result ,the parents? level of knowledge increased with the children?s sexual education programme that was given to parents. In order to sustain their children's healthy sexual development appropriate to their levels and age groups for parents and their children should get sex education.