Öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik öz-yeterlik inançları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relati̇on between preservi̇ce teachers' confi̇dence i̇n self effi̇ci̇ency and thei̇r atti̇tudes toward teachi̇ng professi̇on
- Tez No: 415925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının öğretmenlik mesleğine yönelik öz-yeterlik inançları ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2014-2015 öğretim yılı bahar döneminde Batı Karadeniz Bölgesinde bulunan Kastamonu, Bülent Ecevit, Karabük, Abant İzzet Baysal ve Bartın Üniversitesindeki Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerinde öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 193 son sınıf öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Tschannen-Moran ve Woolfolk Hoy (2001) tarafından geliştirilen Öğretmen Öz-Yeterlik İnancı Ölçeği ve Ünver, Bümen ve Başbay (2008) tarafından geliştirilen Öğretmenlik Mesleğine İlişkin Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analizlerden, yüzde ve frekans değerlerinden, pearson momentler çarpım korelasyon katsayısı testinden ve Manova testinden yararlanılmıştır. Bu araştırmanın sonunda; öğretmen adaylarının cinsiyetleri, spor yapma durumları, anne ve babalarının eğitim durumları, öğrenim gördükleri üniversite ve akademik ortalamalarının, mesleki öz-yeterlik inanç düzeyleri ile öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları arasında önemli bir farklılığa neden olmadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları ayrıca, öğretmen adaylarının mesleki öz-yeterlik düzeyi ile mesleğe yönelik tutumları arasında anlamlı ve orta düzeyde bir ilişkinin varlığını (r=. 393,p
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the relation between preservice teachers' confidence in self efficiency and their attitudes toward teaching profession. This research is done in springterm of 2014-2015 academic year and consists of 193 volunteering prospective teachers who are senior students of Physical Education Teaching Department in Kastamonu Üniversity, Bülent Ecevit Üniversity, Karabük Üniversity, Abant Izzet Baysal Üniversity and Bartın Üniversity. İn this research, Teachers' confidence Self-Efficacyscale developed by Tschannen-Moranand Woolfolk Hoy (2001) and Attitude Toward Teaching Profession scaledeveloped by Ünver, Bümen and Başbay (2008), areusedas tools for collecting data. During the process of analyses of data, descriptive analysis, percentage and frequency values, Pearson Product-Moment Correlation Coefficienttest and Manova test were utilized. At the end of this research, it is shown that prospective teachers' genders, their activities in sports, parents' level of education, university and academic environment are not significantlyrelated with theirlevel of confidence in self efficacyandattitude toward teaching profession. Results of this research also state that there is a meaningfuland medium-level relationship(r=.393,p