Bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin ruhsal belirti düzeylerine etkisi
The effect of group counseling based cognitive behavioral approach upon psychological symptom levels of university students
  1. Tez No: 286595
  2. Yazar: MURAT SARISOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu araştırmanın amacı, bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin ruhsal belirti düzeyleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktır.Araştırmada denekler, Ege Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Psikolojik Danışma ve Rehberlik Birimi'ne başvuran, daha önce tanı ve tedavi almamış ancak, bir takım ruhsal sorunlar tanımlayan üniversite öğrencilerinden seçilmiştir. Araştırma her gruba 34'ü deney, 34'ü plasebo ve 34'ü kontrol grubuna atanmak üzere toplam 102 deneğin kapsanması planlanmıştır. Ancak öntest uygulamasında, 34 denek deney, 33 denek plasebo ve 28 denek ise kontrol grubuna katılmıştır. Deney grubu ikiye bölünerek farklı zaman dilimlerinde iki deney grubu olarak uygulama yapılmıştır. Gruplara SCL-90-R (Semptom Tarama Envanteri) uygulanmıştır. Deney grubu her oturumu 120 dakika süren, 12 oturumdan oluşan bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışma, plasebo grubu da yine her oturumu yaklaşık 120 dk. süren 12 oturumluk etkileşim grubu yaşantısı geçirmiştir. Ardından SCL?90-R uygulanarak sontest ölçümleri yapılmıştır. Kontrol gruplarına ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Üç ay geçtikten sonra ise SCL?90-R tekrar uygulanarak her üç grubun izleme ölçümleri gerçekleştirilmiştir.Verilerin analizinde split-plot (karışık desenlerde kullanılması uygun bir teknik olan ?Tekrarlanmış ölçümler için 3x3 Üç Faktörlü ANOVA? kullanılmıştır. Araştırmada tüm analizler için anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır.Öntest, sontest ve izleme testi ölçümlerinden elde edilen puanlara uygulanan istatistiksel analizler sonucunda, bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin ruhsal belirtileri düzeylerini azalttığını ve bu etkinin üç ay sürdüğünü ortaya koymuştur.Bunun yanında, bilişsel davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışma oturumlarına katılan üniversite öğrencilerinin Obsesif Kompulsif Belirti, Kişilerarası Duyarlılık Belirti, Depresif Belirti, Kaygı, Paranoid Düşünce Belirti, Ek Ruhsal Belirti düzeylerinin azaldığı ve bu etkinin üç ay boyunca devam ettiği bulunmuştur.Elde edilen veriler literatür bağlamında tartışılmış, psikolojik danışmanlara, yardım meslekleri mensuplarına, ruh sağlığı uzmanlarına ve ileride yapılacak araştırmalara yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effectiveness of Group Based Counseling Application Based on Cognitive Behavioral Approach upon psychological symptom levels of university students.Respondents to the research were chosen among the undergraduates who have applied to the Psychological Counseling and Guidance Branch at Ege University Health, Culture and Sports Department and who were previously diagnosed or treated yet acknowledged having psychological distress. The study was planned to arrange 34 respondents as the experiment group, 34 of them as the placebo and another 34 as the control group, which were 102 students in total. However, during the pretest application, 34 of the respondents participated to the experiment group while 33 respondents to the placebo group and 28 respondents to the control group. Experiment and placebo groups were divided into two so that these groups attended to sessions in differing time periods. SCL-90 (Symptom Checklist 90) was applied to the respondents in each group. A random choice of respondents to the experiment, placebo and control groups maintained equivalence between the pretest results of each group. Both the experiment and placebo groups, after experiencing psychological group consultation and interaction, through 12 meetings per 120 minutes, were given SCL-90-R afterwards to provide posttest results. Meanwhile, the control groups had been exempt from the procedure. Three months later, SCL-90 was used again to provide follow up data.To analyze the outcome of this data, split-plot (for repeated 3x3 factored ANOVA -analysis of variance- a technique applicable to mixed/complex patterns) was used. 0.5 was considered as the standard level of mean for the analyses.As a result of the statistical analyses applied to the data obtained from measurements of pre, post and follow up tests, it was concluded that group counseling based on cognitive behavioral approach was regulatory on the psychological distress levels of the respondents and the therapy was effective for three months.In addition to this, it was also concluded that for the students who had participated to the group counseling based on cognitive behavioral approach, their obsessive compulsive symptom levels, interpersonal sensitivity levels, depressive levels, paranoid symptoms, additional psychological distress levels declined and this effect remained for three months.The data provided was discussed in the context of literature of academic field and certain suggestions were made and pointed out addressing counselors, mental health professional and future researchers.