Danışandan hızalan ve bilişsel davranışsal yaklaşımlarla yapılan grupla psikolojik danışmanın üniversite öğrencilerinin kızgınlık düzeyleri üzerindeki etkisi
The Effect of group counseling with client-centered or cognitive-behavioral aproach on the anger level of university students
- Tez No: 52921
- Danışmanlar: PROF. DR. YADİGAR KILIÇCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Araştırmadan elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: 1. Danışandan hizalan ve bilişsel-davranışçı yaklaşımlarla yapılan grup danışmaları sonunda deney grubunun sürekli kızgınlığında kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde azalma olduğu ve danışmaların olumlu etkisinin izleme döneminde de korunduğu bulunmuştur. Yine izleme döneminde deney grubunda kızgınlığın kontrolü üzerinde danışmanın etkilerinin kontrol grubuna göre anlamlı bir düzeyde arttığı saptanmıştır. Grupların içe ve dışa yönelik kızgınlıklarının karşılaştırılmasında ise anlamlı bir fark gözlenmemiştir. 2. Danışandan hizalan yaklaşım grubuna ilişkin olarak oturumlar ve izleme dönemi sonunda yapılan karşılaştırmalarda; sürekli kızgınlık, içe ve dışa yönelik kızgınlıklar ile kızgınlığın konrolü açısından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Bununla beraber yavaş da olsa bazı olumlu değişmelerin olduğu izlenimi edinilmiş ancak danışma süresinin uzamasıyla bu etkilerin anlamlı bir düzeye ulaşıp ulaşamayacağının yeni bir araştırma ile ortaya konabileceği önerisinde bulunulmuştur. 3. Bilişsel-davranışçı yaklaşıma dayalı grubun son test ve izleme testi sonuçlarıyla ilgili karşılaştırmalarda sürekli kızgınlık düzeyinde; içe- yönelik kızgınlık açısından izleme döneminde, dışa-yönelik kızgınlık açısından ise son testte anlamlı düzeyde azalma olduğu saptanmıştır. Kızgınlığı kontrol açısından ise anlamlı bir farklılık olmadığı bulunmuştur. 4. Danışandan hizalan yaklaşım grubu ile bilişsel-davranışçı yaklaşım grubunun karşılaştırılması sonucunda ise gruplar arasında gerek oturumlar (son test) gerekse izleme dönemi sonunda sürekli, içe ve dışa yönelik kızgınlık ve kızgınlığın kontrolü açısından anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. iv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research aimed at investigating the effect of group counseling carried at with either client-centered or cognitive-behavioral approach on the anger level of students. To this end, four hypotheses were put forth to compare the scores of the experiment and control groups with each other and each experiment group within itself. The subjects were selected among the students attending Hacettepe University, Faculty of Education, Department of Educational Sciences in the spring term of 1995-96 academic year. To select total 321 students Trait Anger and Anger Expression Scale had been administered. The score at the lowest limit of the last quarter of the percentage distribution of Trait Anger section was found to be 22.73. Then out of a total number of 78 students consisted of 49 girls and 29 boys, the ones who got 23 and more were appointed into two experiment groups and one control group, being 1 2 subjects in each. These three groups were subjected to a pretest in advance of the experiment and no significant difference was found beween the experiment groups and control group as a result of the Friedman Two Way Analysis of Variance By Ranks. After the client-centered and cognitive-behavioral approaches were applied in 10 sessions each, the anger scale was re-administered to the experiment and control groups as a post-test. A follow-up test was given to the same groups after a four month period. To compare the experiment and control groups with one another an the experiment groups with each other with respect to the scores between pretest and post-test, pretest and follow- up test, and post-test and follow-up test, Mann-Whitney U Test was utilized. Where as to compare each experiment group within itself Wilcoxon Signed-Rank Test was made use of. The findings were evaluated at.05 significance level. vThe findings of the research can be summarized as follows: 1. At the end of the group counseling sessions carried out either with client-centered or cognitive-behavioral approach, there was a significant decrease in the Trait Anger scores of the experiment group as compared to the control group. In addition, counseling sessions, were observed to have long-lasting effects, which still existed during the follow-up period. There was also an increase in the effect of the counseling on the anger control of the experiment group unlike in that of the control group. No significant difference was detected when the anger-in and anger-out levels of the groups were compared. 2. In the client-centered approach group the comparison scores at the end of the sessions and the follow-up indicated no significant difference in the trait anger, anger-in, anger-out and control of anger. However, some positive changes, though observal to slowly take place, indicated that this effect is likely to increase significantly as the counseling process progresses, which was proposed to be determined by another research. 3. In the cognitive-behavioral approach group, the comparison scores indicated significant differences in trait anger at the end of post-test and follow-up; in anger-in during the follow-up, and in anger-out during post-test. No significant difference was found in the control of anger. 4. When client-centered and cognitive-behavioral groups are compared, no significant difference was found either at the end of the sessions (post-test) or the follow-up period regarding trait anger, anger-in, anger-out and control of anger. VI