Mihail Bahtin'in sosyal ontolojisi
Social ontology of Mikhail Bahtin
  1. Tez No: 286597
  2. Yazar: ÖMER KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR BALKIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Rus filozof Mihail Bahtin üzerine artan araştırmalar üç temel konuda tartışma içindedirler. Bunlar, Bahtin'in düşüncesinin sınıflandırılması, kaynaklarının saptanması ve araştırmalarının öneminin belirlenmesi ile ilgilidir.Yoğun okuma ve karşılaştırmalı incelemeye dayalı bu çalışmada, literatürdeki sorunlarla temas içinde Bahtin'in karşılık verirlik, diyaloji, çokseslilik, grotesk gerçekçilik ve karnavalesk gibi kavramları derinlemesine analiz edilerek bu kavramların şekillendirdiği ?dünya kavrayışı? açındırılmaya çalışılıyor. Bahtin'in Varlığı sosyal bir temelde düşündüğü, onun ?olay-olarak-Varlık? felsefesi şeklinde adlandırdığı felsefesinin bir ?sosyal ontoloji? olduğu ve yaratıcılığı açığa çıkarmaya odaklanan bu sosyal ontolojiye virtüel kategorisini dâhil etmenin gerekliliği ortaya çıkarılıyor. Böylece Bahtinci ?monadolojik sosyoloji? düşüncesine doğru ilerleniyor. Monadolojik sosyoloji, Bahtin'in sosyal ontolojisine ve bununla bağlantılı olarak gelişen Bahtinci analiz biçimine dayanıyor ve sosyoloji için önemli açılımlar sunuyor. Monadolojik sosyolojinin; icra edilen eylemin sunduğu bütünlüğü dışlamadan tekili ve farkı öne çıkardığı, insanı ve düşünceyi sosyal çokluklardan, yani diyalojik ilişkilerden dokunmuş bir dışarıya açma amacında olduğu ve olumlamanın özel bir mantığını geliştirdiği gösteriliyor. Böylece Bahtin'in Deleuze tarafından ortaya konulan Nietzsche-Spinoza-Leibniz düşünce hattına dâhil edilebileceği ortaya çıkıyor.Bütün bunlar Bahtin çalışmalarında yeni bir aşamaya işaret etmekte ve sosyolojik teori ve metodolojiye katkılar sağlamaktadır. Bunlardan öte, bu çalışmada alttan alta Bahtin'in etiko-politik bakımdan devrimci ruhu aralanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increasing studies on Russian philosopher Mikhail Bakhtin are in critical debate mainly on three topics: Classifying his philosophy, determining the resources of his thought and fixing the importance of his researches.Depending on intense reading and comparative method, and in relation with the debates in related literature, this study tries to reveal the ?world understanding? of Bakhtin by in-depth analysis of his concepts of answerability, dialogics, polyphony, grotesque realism and carnivalesque. It is understood that Bakhtin thinks Being within a social ground, his ?Being-as-event? philosophy can be named as ?social ontology?, and it is necessary to introduce the concept of virtual to this social ontology that focuses on revealing creativity. In relation with these arguments, Bakhtinian sociology emerges as a ?monadological sociology.? As will be shown, Bakhtinian monadological sociology; 1) Emphasizes singularity and difference while protecting the ?whole? that is presented by the lived-act; 2) Aims to open the human being and the human thought to the ?outside? that composed of social multiplicities ?namely, dialogic relationships; 3) Develops a specific logic of affirmation. With all these specialities, Bakhtin?s monadological sociology can be articulated with Nietzsche-Spinoza-Leibniz line of thought which is introduced by Deleuze.All of them indicates to a new phase in Bakhtin studies and contributes to sociological theory and methodology. Besides, there is the Bakhtinian ethico-political soul that we found here the most, ?revolutionary.