İşletmelerdeki beceri eğitimi uygulamasının muhasebe eğitimine katkısı ve Erzurum il genelindeki ticaret meslek liselerinde muhasebe eğitimi alan öğrenciler üzerinde bir uygulama
The contribution of skills training practice on accountancy education and a practice on students being educated in the field of accountancy at trade vocational schools in erzurum province
- Tez No: 286810
 - Danışmanlar: PROF. DR. M. SUPHİ ORHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 138
Özet
İş piyasasında muhasebe bilimi ve muhasebecilik mesleği, sahip olduğu önemi ve taşıdığı değeri uzun yıllar olduğu gibi günümüzde de korumaya devam etmektedir. Muhasebenin bu değeri korumasında hiç şüphesiz muhasebecinin (Uzman kişinin) önemli bir rolü bulunmaktadır. Muhasebe meslek mensubunun üstlendiği rolün yerine getirilmesinde, ona bilgi ve becerisiyle destek sağlayan ?ara eleman?diye adlandırılan kişilerin payı büyüktür. İşte bu ara elemanların yetiştirilmesi Ticaret Meslek Liselerinin görev alanları içine girmektedir. Bu liselerde muhasebe eğitimi alan öğrenciler, Muhasebe meslek mensuplarına ara eleman görevini sağlayabilecekleri gibi kanunda belirtilen şartları yerine getirmeleri halinde bizzat muhasebeci olabilmektedirler.Bu çalışmanın teorik bölümünde, Ticaret Meslek Liseleri hakkında genel bilgiler verilmiş. Bu liselerdeki muhasebe eğitiminin aşamaları ve okutulan dersler analiz edilmiştir. Erzurum il genelinde muhasebe eğitimi alan ve son sınıfta staj uygulaması yapan öğrenciler üzerinde bir anket çalışması yürütülmüştür. Anket sonuçlarına göre, öğrencilerin stajda yaptıkları faaliyetlerin sürekli tekrarlanan işler olduğu ve işletmelerin kanunun belirlediği ücreti öğrencilere vermediği tespit edilmiştir. Bunun yanında öğrenciler, beceri eğitimi ile yeni bilgi ve beceriler kazandıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Accountancy scholarship and accountancy profession are going on preserving their importance and their value in present day as in long years. Undoubtedly, accountant (expert) has an important role in preserving that value. The group called ?transition staff? supporting it with its knovledge and talent has a good proportion in carrying out the role of accountancy profession members. And educating that transition staff is one of the missions of Trade and Profession High Schools. The students educated in thase high schools can serve not only as tronsition staff but also as accountant in person in case they have the conditions given in law.General imformation is given about the trade and profession high schools in the theoretical part of that work. The levels of accantancy traininig anad studied subjects in those schools are analysed. A survey on the students who study accantancy in Erzurum and do apprentice in last grade are given. To the survey results, the bussiness they do is repeating are and the bussiness enterprises don?t pay the fees as the law stated. İn addition to that, the students ewpressed that they gained new knowledge and talent with the talent training.