Bacillus subtilis'ten termostabil lipaz üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of a thermostable lipase from Bacillus subtilis
  1. Tez No: 287156
  2. Yazar: DENİZ TANRISEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KORKMAZ GÜVENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada yağ fabrikasından alınan toprak örneklerinden 27 bakteri suşu izole edilmiş, bunlar Bacillus sp. olarak tanılanmıştır. Söz konusu suşların 8 (%29,62) tanesi lipolitik aktivite göstermiştir. Tributyrin agarda en yüksek lipaz aktivitesi (en geniş hidroliz zonu) gösteren TKL-25 nolu izolat lipaz üreticisi olarak seçilmiş ve VITEK-2 tanılama sistemi ile Bacillus subtilis olarak tanılanmıştır.En iyi enzim üretimi (optimum koşullar) pH 10.0 ve 40°C'de gerçekleşmiştir.Enzim pH=4.0-9.0, 20-110°C aralığında aktivite göstermiş, optimum aktivite pH 5.0'de, 80°C'de saptanmıştır. pH=3.0-10.0 aralığında 5 farklı pH tamponu ile 30 dk. muamele sonrası enzimin kalan aktivitesi pH=8.0'de %56, pH=3.6'da %43, pH=7.6'da %41 bulunmuştur. Diğer pH koşullarında enzim aktivitesi %30'un altında korunmuştur. Enzim 50-120°C arasındaki sıcaklıklarda 30 dk. inkübasyona bırakıldıktan sonra, 50°C'de %176, 60°C'de %209, 70°C'de %176, 80°C'de %192, 90°C'de %161, 100°C'de %171, 110°C'de %135, 120°C'de %124 kalan aktivite görülmüştür.Enzim inhibitörler ve şelatörlerin 2 farklı konsantrasyonu ile 30 dk. muamele edildiğinde aktivite farklı düzeylerde korunmuştur. Bunlar sırasıyla; PMSF (5 mM) %54, ß-merkaptoetanol (%0.5) %27, MgCl2 (5 mM) %23, CaCl2 (5mM) %21, MnCl2 (5 mM) %21, SDS %21 şeklindedir. Aktivite FeCl2 ile tamamen inhibe olmuştur.Enzim 2 farklı konsantrasyonda (%20-40) organik solventler ile 30 dk. muamele edilmiştir. Lipolitik aktivite, %20 kloroform varlığında %9 indüklenmiş, %40 kloroform varlığında %68, %20 etanol varlığında %30, %20 metanol varlığında %24, %20 aseton varlığında %20, %40 gliserol varlığında %23 korunmuştur. %40 metanol, 2-propanol ve 2-butanol varlığında ise aktivite tamamen inhibe olmuştur.SDS-PAGE analizi ile 17.5 kDa moleküler ağırlığa sahip tek bir protein bandı saptanmıştır.Bacillus subtilis TKL-25 nolu suş mezofil, üretilen enzim asido-termofilik-termostabil karakter göstermektedir. Lipaz üreticisi suşun mezofil, üretilen enzimin termofil olması, fermentasyon prosesi süresince enerji gereksinimi bakımından, endüstriyel boyuttaki üretimlerde önemli bir avantaj sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, 27 bacterial strains isolated from the oil factory soil samples and identified as Bacillus sp. Eight of these strains (29,62%) showed lipolytic activity. Strain TKL-25 which showed the best lipase activity of these strains selected as the lipase producer. Strain TKL-25 showed the best lipase activity on a tributyrin plate (the largest hydrolysis zone) was selected as a producer of lipase and identified as Bacillus subtilis using VITEK-2 identification system. The best enzyme production (optimum conditions) took place at pH 10.0, 40°C.The enzyme was active at pH 4.0-9.0, 20-110°C, optimum activity was determined at pH 5.0, 80°C. After a treatment of 30 min. with five different buffer systems in the range of pH=3.0-10.0, residual activity of the enzyme was detected as 56% at pH 8.0, 43% at pH 3.6, 41% at pH 7.6. At the other pH buffers enzyme activity was conserved less than 30%. After a treatment of 30 min. at 50-120°C, activity of the enzyme was conserved 176% at 50°C, 209% at 160°C, 176% at 70°C, 192% at 80°C, 161% at 90°C, 171% at 100°C, 135% at 110°C, 124% at 120°C.When the enzyme incubated with the inhibitors and metal ions at two concentrations (1-5 mM) for 30 min., activity was conserved in different levels. Those are PMSF (5 mM) 54%, ß-merkaptoetanol (%0.5) 27%, MgCl2 (5 mM) 23%, CaCl2 (5 mM) 21%, MnCl2 (5 mM) 21%, SDS 21% respectively. The activity was totally inhibited with FeCl2.The enzyme was treated with organic solvents at two concentrations (20-40%) for 30 min. Lipolytic activity was induced 9% at the presence of 20% chloroform and it was retained 68% at 20% chloroform, 30% at 20% ethanol, 24% at 20% methanol, 20% at 20% acetone, 23% at 40% glycerol, it was completely inhibited at the presence of 40% methanol, 2-propanol and 2-butanol. A single protein band with the molecular mass of 17.5 kDa was determined by SDS-PAGE analysis.Bacillus subtilis TKL-25 strain is a mesophilic bacteria, the enzyme from this has an acido-thermophilic-thermostable feature. This will provide a great advantage in the industrial productions along the fermentation process for the energy requirement.