Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilen çeşitli tavuk hatlarının fenotipik özelliklerinin tanıtılmasına ilişkin bir araştırma
A research on introduction of phenotyhpic parameters of several poultry lines developed in Ankara Poultry Research Institue
- Tez No: 287223
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışma, Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü'nde geliştirilmekte olan 2'si beyaz (BLUE ve BLACK), 3'ü kahve (RIR I, BAR I ve LINE 54) renkli yumurtacı 5 tavuk hattının, fenotipik özelliklerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Tavuk hatları, kalitatif özellikler (kulakçık rengi, mahmuz rengi, tüy rengi, gaga rengi, deri rengi, bacak rengi, sakal rengi ve yumurta kabuk rengi, ibik şekli) bakımından tanıtılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to find out phenotypic characters of 2 white (BLUE and BLACK), and 5 brown colored (RIR I, BAR I and LİNE 54) laying hen line which improved at Ankara Poultry Research Institutes. It was introduced that the qualitative characteristics (the color of the earlobe, the color of the spur, the color of the feather, the color of the beak, the color of the skin, the color of the leg, the color of the wattle, and the color of the egg shell, the shape of the comb) of laying hen line. Some quantitative characters (breast, beak and shank size, body weight gain, feed intake, mortality range, sexual maturity age and weight, the weight of the first ten eggs, 50% of egg production, egg production and egg quality) determined and compared aspect of these characters of laying hen line.