Erzincan kirazı (Cerasus erzincanica; Ş. Yıldırımlı) sap ve tohum kısımlarının antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of the antioksidant activities of stem and seed parts of erzincan cherry (Cerasus erzincanica, Ş. Yildirimli)
  1. Tez No: 287423
  2. Yazar: FATİH TOZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma Erzincan Kirazı'nın (Cerasus Erzincanica; Ş.Yıldırımlı) sap ve tohum kısımlarının antioksidan aktivitesini incelemek amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla bitki Erzincan ili Kemah ilçesinin Doğanbeyli köyünden toplandı, kurutuldu ve etanol ekstreleri hazırlandı. Hazırlanan etanol ekstreleri üzerinde ferrik tiyosiyanat metoduna göre total antioksidan aktivite, kuprak metodu ile Cu2+ ve potasyum ferriksiyanat indirgeme metodu ile Fe3+ iyonları indirgeme kapasitesi, 1,1-difenil-2-pikril-hidrazil (DPPH) giderme aktivitesi tayinleri ve toplam fenolik ve flavonoit bileşik miktar tayinleri yapıldı. Erzincan Kirazı'nın (Cerasus Erzincanica; Ş.Yıldırımlı) sap ve tohum kısımlarından elde edilen 30 µg/mL konsantrasyonluk etanol ekstrelerinin linoleik asit emülsiyonunun lipit peroksidasyonunu sırasıyla %38,4 ve %10,2 inhibe ettiği gözlendi. Aynı konsantrasyonda bütüllenmiş hidroksi toluen (BHT) %72,8 ve troloks %25,9' luk bir inhibisyona sebep oldu. Toplam fenolik ve flavonoit içeriği tohum kısımlarından daha fazla olduğu tesbit edilen bitkinin sap kısımları yine daha yüksek DPPH giderme ve metal indirgeme aktivitesi sergiledi. Etanol ekstiresi çıkarılan Erzincan Kirazı (Cerasus Erzincanica; Ş.Yıldırımlı) sap ve tohum kısımlarının antioksidan aktiviteleri araştırılırken, butillenmiş hidroksi toluen (BHT), etilenediamin tetraasetik asit(EDTA), ?-tocopherol ve onun suda çözünen bir analoğu olan troloks referans antioksidan bileşikleri olarak kullanıldı
Özet (Çeviri)
This study is aimed at examine the antioxidant activities of stem and seed parts of Erzincan Cherry (Cerasus erzincanica; Ş.Yıldırımlı). For this purpose, the plants were collected in Doğanbeyli which is the village of Kemah, a town of Erzincan province, and they were dried and ethanol extractions were prepared. On prepared ethanol extraction total antioxidant activity was determined by ferroccyanate reduction method; Cu2+ and potassium ferric thiocyanate were determined by Cuprac method; was determined by reduction method capacity of Fe3+ ions; the activitiy of scavenging of 1,1-diphenyl-2-picryl-hydrazyl (DPPH) was determined; the total amont of the compounds of phenolic and flavonoid was determined. It was observed that 30 µg/mL concentrated of ethanol extracts obtained from stem and seed parts of Erzincan Cherry (Cerasus erzincanica; Ş. Yıldırımlı) inhibited the lipid peroxidation of linoleic acid emulsion as 38, 4 % and 10, 2 % respectively. In the same concentration, butylated hydroxy toluen and trolox caused inhibitions of 72, 8 % and 25, 9 %, respectively. Stem parts of the plant in which it was detected that the content of total phenolic and flavonoid were much more than those in seed parts still displayed higher DPPH scavenging and metal reduction activity. Butylated hydroxy toluen(BHT), ethylenediamine tetraacetic acid(EDTA), ?-tocopherol and an analoge of its which is the solved in water, nomely Trolox were used as reference antioxidant compounds, while the antioxidant activity of stem and seed parts of Erzincan Cherry(Cerasus erzincanica; Ş.Yıldırımlı) plant whose ethanol extractions were taken out were being examined.