Karbonik anhidraz I ve II izoenzimleri üzerine bazı ilaçların in vitro etkilerinin incelenmesi
Investigation of in vitro effects of some drugs on carbonic anhydrase I and II isoenzymes
  1. Tez No: 287424
  2. Yazar: MEHMET KUZUCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Karbonik anhidraz (E.C.4.2.1.1 karbonat dehidrataz) bütün organizmalarda yaygın olarak bulunan ve aktif bölgesinde Zn+2 iyonu içeren bir metaloenzimdir. Karbonik anhidraz (CA), canlılarda CO2'nin hidratasyonu ve HCO3- 'ın dehidratasyon reaksiyonlarını tersinir olarak katalizleyen önemli bir enzimdir.Karaciğer vücuda alınan ilaçların metabolize edilmesinde ve detoksifikasyonunda görev alan önemli bir organdır. Karaciğerde ekspresyon düzeyi düşük olduğu bilinen CA I ve II izoenzimlerinin doku pH dengesini sağlamakta önemli görevleri vardır. Karaciğerde detoksifikasyondan sorumlu enzimlerin optimum çalışma pH'sında bulunması önemli bir durumdur. Doku içine giren ilaçların CA I ve II izoenzimlerini inhibe etmesi detoksifikasyon enzimlerinin çalışmasını güçleştirecek yahut durduracaktır. Kronik olarak karaciğerde ilaç birikimi, sakatat tüketiminde insanlar içinde sorun teşkil etmektedir.Bu çalışmamızda koyun karaciğer dokusundan karbonik anhidraz I ve II izoenzimlerini (CA I ve CA II) afinite kromatografisi yöntemi ile saflaştırılması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda saflaştırılan CA I ve II izoenzimleri üzerine koyunlarda kullanılan ve karaciğerde metabolize olunan bazı ilaçların etken maddelerinin in vitro şartlarda inhibisyon etkileri incelenmiştir. Çalışmamızdaki amaç; koyunlarda bu etken maddeleri içeren ilaçların kullanımında, fizyolojik olarak önem arzeden CA I ve II izoenzimlerine etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Carbonic anhydrase (EC 4.2.1.1 carbonate dehydratase) a metaloenzyme, commonly found in all organisms which containing Zn+2 ions in its active side. Carbonic anhydrase (CA) is an important enzyme for all organisms which catalyzes reversible hydration of CO2 and dehydration of HCO3- reactions.Liver is an important organ, it involved in metabolized and detoxification of drugs taken into the body. Known to have low levels of expression in the liver tissue isoenzymes CA I and II are important tasks to provide pH balance. Enzymes responsible for detoxification in the liver from the optimum working pH is an important finding. Entering into the tissues of drugs to inhibit CA I and II izoenzymes, will be difficult or stop the run of detoxsification enzymes. Chronic drug accumulation in the liver, organ meat consumption in humans is problematic.In this study, liver tissue of sheep carbonic anhydrase I and II isoenzymes (CA I and CA II) were purified by affinity chromatography method. At the same time, on purified CA I and II isoenzymes, we investigated in vitro inhibitory effect of active ingredients of some drugs which are metabolized in the sheep liver. Purpose of our study, the use of drugs containing these the active ingredients on sheep,to investigate the effect of CA I and II isoenzymes which have important physiologically task.