Üzümlü (Erzincan) ilçesinin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanic aspects of Üzümlü (Erzincan) town
  1. Tez No: 287425
  2. Yazar: SİNEM TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırma, Üzümlü halkının kullandığı doğal bitkileri belirlemek amacıyla, 2010 ve 2011 yılları arasında yapılmıştır. Araştırma alanındaki bitkilerden 44 familyaya ait 140 türün, gıda (60 kullanım), tedavi (62 kullanım), yem (28 kullanım), eşya (9 kullanım), süs (18 kullanım), yakacak (8 kullanım) ve çeşitli amaçlar için (7 kullanım) kullanıldığı belirlenmiştir. Ayrıca bu bitki türlerinin familyalara göre dağılımı ve yüzdeleri tespit edilmiştir. Tür sayısı bakımından ilk dört familya şunlardır; Asteraceae familyası 17 bitki türü ile (% 12) ilk sırayı, Fabaceae 14 bitki türü ile (% 10) ikinci sırayı, Rosacea familyası 12 bitki türü ile (% 9) üçüncü sırayı ve Lamiaceae familyası 9 bitki türü ile (% 6) son sırayı almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was made for designating the naturel plants used by local people of Üzümlü in 2010 and 2011. Plants of the research area which includes almost 140 species belongs to 44 families are determined to used for this following purposes. Food (60 use), treatment (62 use), feed (28 use), object (9 use), ornament ( 18 use), fuel (8 use) and for various purposes (7 use). In addition, distribution and percentages of this plant species have been identified according to familia. According to the number of species the first four families; Asteraceae family, with 17 plant species (12%) is in the first place, Fabaceae with 14 species (10%) is in the second place, Rosacea family with 12 species (9%) in third place and Lamiaceae family, with nine species (6%) is in the place last.