Kurumlar Vergisi Kanunu'nda iştirak kazançları istisnası ve iştirak hissesi satış kazançları istisnası
Substantial shareholdings exemption and the exemption of substantial shareholding share sale earnings in Corporate Tax Law
  1. Tez No: 287704
  2. Yazar: ANIL ÖZTÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
?Kurumlar Vergisi Kanunu'nda İştirak Kazançları İstisnası ve İştirak Hissesi Satış Kazançları İstisnası? konulu yüksek lisans tezi çalışmamızda ele aldığımız temel konu, gerçek bir istisna olmaktan çok, bir vergi harcaması olarak kabul edilen düzenlemelerin amacı ve şartlarıdır. Çifte vergilendirme probleminin ya da başka bir deyişle aynı kazancın, farklı kişi ve kurumlar bünyesinde iki kez vergilendirilmesinin önlenmesinin amaçlandığı bu düzenleme ile ülkemizdeki yatırım ortamının iyileştirilmesi de hedef alınmıştır. Çalışmamızda, akademik nitelikteki eserler ve meslek dergilerindeki kaynakları irdeleyerek, vergi idaresi ile yargı kararları ışığında KVK'ndaki ilgili düzenlemeleri açıklanmaya çalıştık.Bizce vergi kanunlarımızda net bir iştirak tanımı yapılması ve diğer müktesebatımızdaki iştirak tanımlarının birbirleri ile uyumlaştırılması zorunludur. KVK'nun 5. maddesinde yer alan düzenlemede, özellikle iştirak süresi ve iştirak oranlarının belirlenmesinde, bazı problemler vardır ve bunların giderilmesi için yeni çalışma yapılmalıdır. Vergi idaresinin ilgili kanun düzenlemesi hakkında mükelleflere verdiği bazı yazılı görüşlerinde bazı problemler olduğu muhakkaktır ve idare, kendi görüşlerini yargı kararları ile uyumlaştırmalıdır. Konuya ilişkin olarak 5422 sayılı eski KVK'ndaki eksikliklerin bir kısmı 5520 sayılı yeni KVK'nda giderilmişse de, yeni düzenlemelerin ve düzeltmelerin yapılması gereklidir. Bu yönü ile kanundaki düzenleme bazı zafiyetler taşımaktadır. Çalışmada, vergi kanunlarımızda ilk defa yer alan ?Kontrol Edilen Yabancı Kurum? ilkesine yer verilmiştir.İştirak hisseleri, katılma senetleri, kurucu senetler ve rüçhan haklarının satışından elde edilen kazançların kurumlar vergisinden istisna edilmesiyle ilgili hükümleri, Maliye Bakanlığı muktezaları ve Danıştay kararları ışığında ayrıntılı bir şekilde irdelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
The subject that we have considered in our master degree thesis titled ?Substantial Shareholdings Exemption and The Exemption of Substantial Shareholding Share Sale Earnings in Corporate Tax Law?, is the purpose and conditions of the regulations that are accepted as a tax expenditure rather than a real exemption. With this regulation aiming to prevent the double taxation, in other words, taxation of the same earning twice within the structure of different corporations and persons, it is also aimed to improve the investment environment in our country. In our study, by examining the academic studies and articles published in the professional journals, we have tried to explain the related regulations in CTL in light of tax office and rulings.According to our opinion, a clear definition of participation (substantial shareholding) must be made in our tax codes and the definitions of substantial shareholding in the other legislations must be made compatible to each other. There are some problems in the regulation given in Article 5 of Corporate Tax Law, especially in determination of participation period and shares. A new study must be carried out to eliminate these problems. It is clear that there are some problems in written opinions of the Tax Administration presented to the tax payers about the related regulation and the Tax Administration must made its own opinions compatible with the jurisprudence. Though some of the deficiencies in the former Corporate Tax Law no: 5422 were resolved in the new Corporate Tax Law no: 5520, new arrangements and corrections must be made. In this regard, the regulation in the code has some weaknesses. We have tried to explain the principle of ?controlled foreign corporations? which takes place for the first time in our Corporate Tax Law.We have tried to explain in detail the provisions related to exemption of the earnings obtained from participation shares, participation bonds, founders? bonds and pre-emptive rights from the corporate tax, in light of tax rulings of the Ministry of Finance and decrees of Council of State.