Türkiye finansal raporlama standartları ve Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemelerine göre işletme birleşmelerinde birleşme sonrası finansal raporlama
Financial reporting following business combinations in the context of Turkish financial reporting standards and the regulations of Capital Markets Board of turkey
- Tez No: 287754
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEREM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada işletme birleşmeleri kuramsal olarak açıklandıktan sonra, işletme birleşmeleriyle ilgili yasal düzenlemeler incelenmiştir. İşletme birleşmelerinin finansal raporlama esasları TFRS 3 çerçevesinde ele alınarak Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemeleriyle birlikte değerlendirilmiştir.Ülkemizdeki yasal düzenlemelerin en başında Türk Ticaret Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu gelmektedir. Birleşen taraflardan en az birinin halka açık olması durumunda işletme birleşmelerinin Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir.İşletme birleşmelerinin ülkemizdeki finansal raporlama esasları TFRS 3'e göre belirlenmiştir. TFRS 3'e göre işletme birleşmelerinin muhasebeleştirilme işlemleri satınalma yöntemine göre yapılmaktadır. Satınalma yönteminde edinilen işletmenin tanımlanabilir varlıkları ve yükümlülükleri gerçeğe uygun değerleri üzerinden raporlanmaktadır. Bu yöntemin kullanılması şerefiyenin hesaplanmasını gerektirmektedir.TFRS 3'e göre birleşme sonrası konsolide finansal tablolar tam konsolidasyon yönteminin öngördüğü biçimde hazırlanmaktadır. Edinilen işletmenin tamamına sahip olunmadığı durumda kontrol edilemeyen payların hesaplanması ve konsolide bilançonun pasifinde borçlar ve özsermayeden ayrı bir yerde raporlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis firstly business combinations are explained theoretically and then the legal frameworks related with business combinations are analyzed. Principles of financial reporting of business combinations are evaluated in the context of Turkish Financial Reporting Standards and the regulations of Capital Markets Board of Turkey.At the top of the regulations related with business combinations in Turkey are Turkish Commercial Code, Corporate Tax Law and Capital Markets?s regulations. Given that one of the companies is a publicly traded in a combination, the combination must be realized according to the Capital Markets?s regulations.In Turkey, financial reporting of business combinations are determined by the principles of TFRS 3. According to TFRS 3, accounting transactions of combinations are realized according to Purchasing Method. In the Purchasing Method, identifiable assets and liabilities of acquiree are reported in fair values. The use of this method requires calculation of goodwill.In the context of TFRS after the combination, the consolidated financial tables are prepared according to the requirements of full consolidation system. In the case that the acquiree is not owned completely, the non-controling interest must be calculated and reported separately from the debts and the equity in the liability of the consolidated balance sheet.