Önleyici tedbir olarak telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi
Interception of communication
- Tez No: 287755
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SOKULLU AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada telekomünikasyon yoluyla iletişimin önleyici amaçlı denetlenmesini inceledik. Türk hukukunda telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin denetlenmesi iki amaçla yapılmaktadır. Bunlar adli ve önleme amaçlarıdır. Adli amaçlı iletişime müdahale bir koruma tedbiri olarak CMK'da yer almaktadır. Önleyici amaçlı müdahale ise 2005 yılına kadar mevzuatımızda açıkça öngörülmemişti. Önleyici tedbir olarak iletişimin denetlenmesi hukukumuzda ilk kez 5397 sayılı yasayla polis, jandarma ve istihbarat teşkilatlarının yasalarında değişiklik yapılarak düzenlenmiştir. Bu çalışmamızda, iletişimin denetlenmesinin anlamına, gerekliliğine, sakıncalarına, temel hak ve hürriyetlerle olan çatışmasına, adli amaçlı iletişime müdahale edilmesine kısaca değindik. Çalışmada asıl olarak önleyici tedbir olarak iletişime müdahalenin yasal boyutunu, koşullarını, uygulanmasını, mekanizmasını, uygulamadaki sorunlarını ele aldık. Hukukumuzdaki düzenlemeleri karşılaştırmak amacı ile mukayeseli hukuktaki duruma değindik. Hukukumuzun uyum içinde olup olmadığı noktasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin konu hakkındaki kararlarını inceledik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, intercepting of communication has been studied. Inspecting communication through telecommunication is applied for two purposes in Turkish law. These are interception for preventive and judicial purposes. İnspecting communication for judicial purpose has been regulated with the Criminal Proceedure Law. There had been no clear regulation referring to interception of communication in Turkish Law until 2005. The law numbered 5397, for the first time regulated interception of communication by changing the laws related to the police, the gendarmerie and the intellegience agency. In this study, we tried to examine briefly the necessity of interception, regulations with regard to the fundemantel rights and inspecting communication for judicial purpose. We widely discussed interception of communication, all aspects, especially; regulations, legal framework, conditions, implementation. We also examined guiding decisions of European Court of Human Rights in order to assess compliance our law.