Kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalar ve kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek yaptırımlar
Short-term freedom curtailing penalties and alternative sanctions
- Tez No: 422911
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARIK POLAT İŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalara seçenek yaptırımlara olan ihtiyacı incelemektedir. Seçenek yaptırımlar, hafif suç işlemiş suçlular için iyi bir seçenektir ve bu cezalar hapsetme kadar caydırıcıdır. 19. yüzyıl boyunca, hürriyeti bağlayıcı eczanın bütün cezalar arasında en uygun ceza olduğu kabul edilmiştir. Fakat bugün, ceza politikasına suçlunun topluma uyumunun ancak onun toplumda yaşamasıyla mümkün olacağı fikri yön vermektedir. 21. yüzyıl cezalandırmada alternatif yaptırımlar umut verici uygulamalar dalgası olarak görülmektedir. Çağdaş suç ve ceza politikası, suçlunun yeniden sosyalleştirilmesi, uslandırılması ve topluma yeniden uyumunun sağlanması amacıyla, hükümlünün hapsedilmeden iyileştirilmesinin daha etkili olduğu noktasına gelmiştir. Bu eğilim Türkiye'de de etkisini göstermiştir. Yaygın olarak kullanılan alternatif cezalandırmaların bazıları, toplum hizmetinde çalıştırma, yoğun gözetim altında tutma, elektronik izleme, denetimli serbestlik, mağdurun zararının karşılanması ve onarıcı adalettir. Bu çalışmanın ilk bölümünde ceza kavramı, cezanın amacı, cezanın özellikleri, cezanın türleri ve hapis cezasının leh ve aleyhindeki görüşler incelenmiştir. İkinci bölümde kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezalar ve bu cezalara seçenek tedbirler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise diğer seçenek tedbirler olarak 'erteleme', 'şartla salıverme' ve 'denetimli serbestlik' kurumları incelenmiştir. Son olarak da çalışmanın 'Sonuç ve Değerlendirme' başlıklı kısmında, görüş ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the need for alternative sanctions of short-term freedom curtailing penalties. Alternative sentences are a good option for misdemeanor criminal convictions and these are a deterrent as powerful as incarceration. During the 19th century, punishments by confining freedom of a person was accepted as the most useful among all penalties. But today, the idea shaping the policy of punishments has been derived from the thought that adaption of the criminals to the society can be sustained by making them live in the society. Alternative sanctions in sentencing in the 21st century seem to be promising practies. Contemporary crime and punishment policy has come to the opinion thet in order to re-socialize, tame and readopt to the public, rehabilitating the criminals without altering their freedom is more effective. This tendency showed its reflections in Turkey too. Some examples of alternative sanctions currently in use are; community service, intensive supervised probation, electronic surveillance, day fines, probation, restitution, restorative justice. In the chapter one, penalty concept, aim of punishment, penalty types and the views in favor of and againts of imprisonment are examined. In chapter two, short-term freedom curtailing penalties and the alternative sanctions are examined. In chapter three, as the other alternative sanctions in sentencing; 'reprieve', ' release on bail' and 'probation measures' are examined. Finally the part titled 'Conclusion and Consideration' includes my views and suggestions.