Katma değer vergisi'nde ihracat istisnası ve uygulama
Export exemption and application in value added tax
- Tez No: 580720
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ülkemizde 3065 sayılı KDV kanunu 1985 yılında yürürlüğü girip dolaylı bir vergi olarak uygulamaya konulmuştur. Ülkemizde uygulanan teşvik yöntemlerinden biri olan ihracat istisnası ülke içinde ve uluslararası ilişkilerde yaşanan gelişmeler dolayısıyla dinamik bir yapıya sahiptir. Bu sebeple KDV kanununda yapılan değişikliklerin takip edilmesi yeterli olmadığından Kanunla beraber genel tebliğler, iç genelgeler ve genel yazılar ile bu değişim sıklık göstermektedir. Bu çalışmada özellikle ihracatı arttırmak ve çifte vergilendirmeyi önlemek gibi amaçlarla geliştirilen ihracat istisnası ve KDV iade uygulamasına yer verilmiştir. Ayrıca KDV iade uygulamalarında gerek mükellef açısından iade uygulamalarında yaşanan gecikme ve sıkıntıların giderilmesi gerek hazinede bir hak kaybına sebebiyet vermemek ve iş yükünü azaltmak amacıyla yapılan yeniliklere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, VAT Law No. 3065 has entered into force in 1985 and has been put into practice as an indirect tax. Export exception, which is one of the incentive methods applied in our country, has a dynamic structure due to the developments in the country and in international relations. For this reason, since the amendments made to the VAT Law are not sufficient, this change is common with general communiques, internal circulars and general articles. In this study, export exception and VAT refund application developed especially for the purpose of increasing exports and preventing double taxation are included. In addition, the innovations on VAT refund application in order to prevent the delays and problems and to eliminate the loss of rights in the Treasury and reduce the workload of application are described.