İlahiyat öğrencilerinin rap müzik dinlemelerinin sebepleri
The reasons of the Theology Faculty students' listening to rap music
  1. Tez No: 839566
  2. Yazar: HATİCE ŞANLIBAYRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EROL SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de İlahiyat/İslami İlimler Fakültesi öğrencilerinin rap müziğini dinleme sebepleri incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada, hip-hop ve bununla ilişkili bazı kavramlar açıklanmaya gayret edilmiş, Türkçe rap'in doğuşu, gelişmesi, ülkemize girişi ve din ile ilişkisi ele alınmıştır. Burada nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz tekniği ve yorumlayıcı paradigma esas alınmıştır. Araştırmanın amacı İlahiyat/İslami İlimler öğrencilerinin rap müziğine olan ilgilerini, bunda dini içerikli rap şarkılarının rolünün olup olmadığını anlamaktır. Bunun yanı sıra, rap müzikte katılımcıların kendi kültür ve inançlarıyla örtüşen veya örtüşmeyen ne gibi örnekler olduğu ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışma İlahiyat/İslami ilimler öğrencilerinin sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve psiko-sosyal durumlarının rap dinlemeleri üzerinde bir etkisinin olup olmadığını anlamak ve ortaya koymak için hazırlanmıştır. Bu çerçevede yapılan mülakatlarla (görüşmelerle) mesele aydınlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada gençler arasında gittikçe yaygınlaştığı bilinen rap müziğine karşı ilgide, öğrencilerin sosyo-kültürel, sosyo-politik, psiko-sosyal durumlarının ve popüler kültürün etkilerini görmek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In this research, the reasons for listening to rap music by the students of the Faculty of Theology/Islamic Sciences in Turkey were tried to be investigated. In the research, hip-hop and some related concepts were tried to be explained. The birth and development of Turkish rap, its entry into our country, and its relationship with religion were discussed. The descriptive analysis technique, one of the qualitative research methods, was used based on the interpretative paradigm. The aim of the study is to understand the interest of Theology/Islamic Sciences students in rap music and whether rap songs with religious content play a role in it. In addition, it was tried to reveal what kinds of examples in rap music are compatible and incompatible with the participants' own culture and beliefs. In this context, the issue was tried to be addressed with interviews. In the study, it is possible to see the effects of the students' socio-cultural, socio-political, and psycho-social situations and popular culture in the interest of rap music, which is becoming increasingly common among young people.