Sivil dinin sosyolojik evreni
The sociological population of civil religion
- Tez No: 287891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMALEDDİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Sosyoloji, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma, din sosyolojisi alanında, önemli çalışma ve tartışmalara yol açan ?sivil din? konusu üzerinedir. Robert Bellah, ?sivil din? kavramını Amerikan kültüründe fark edilen bir dizi sembol ve ritüellere karşılayacak bir isim olarak tasarlamıştır. Sivil din kavramı, Rousseau tarafından ilk kez kullanılmıştır. Rousseau, Fransız toplumunun problemlerini çözmek ve milli ortak bir bilinç oluşturmak için sivil din teorisini ortaya atmıştır.Sivil din teorilerine, Rönesans ve Reform hareketleri yol açmıştır. Rönesans ve Reform süreçlerinde toplumsal ve dini boyutlu bir takım olaylar, toplumların bilinçleri üzerinde dine dair derin izler bırakmıştır.Kilise ve devletin, politik olarak ayrılmasıyla başlayan demokratik cumhuriyetçi yönetimler, kiliseyi politik alandan tamamen uzaklaştırmasına rağmen, ülkelerinin birliğini ve bütünlüğünü sağlayacak dini amel ve söylemleri reddetmeyen politik bir yönetim tarzı benimseyerek dini, toplumdan tamamen kaldırmamışlardır. Hatta hükümetler bir takım manevi yönü olan yeni sembol ve ritüeller de yaratmışlardır. Nitekim hükümetler; dini, toplumsal birlik ve bütünlüğü sağlamada kullanılabilecek bir araç olarak görmüşlerdir.Değişik sivil din teorileri ortaya atılmıştır. Bunlar arasında en önemlileri olduklarını düşündüğümüz Rousseau, Comte, Durkheim ve Bellah'ın teorilerini bu araştırmada tanıtmaya çalışacağız. Bellah ve Rousseau, toplumsal bunalımlara çözüm getirebilecek ve politikaya meşruiyet sağlayabilecek bir sivil din üzerinde çalışırken, Comte ve Durkheim da siyasi amaçlar için kullanılmayacak, sadece toplumsal ahlakı oluşturacak sivil din teorileri üzerinde yoğunlaşmışlardır. Birçok yönüyle birbirlerinden farklı olan bu teorilerin tek ortak yönleri ise toplumsal olmalarıdır.Amerika, özelde toplumsal birlik ve bütünlük için sivil dini kullanmış ve sivil dinden faydalanmıştır. Amerika, kendi sivil dinini kısmen Yahudilik, çoğunlukla da Protestanlığın üzerinde oluşturmuştur. Sivil din teorisi, Amerikan bilim dünyasında popülerliğini hala sürdürmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on ?civil religion? that has launched important studies and debates in Sociology of Religion. Robert Bellah proposed that term as a name that meets a set of symbols and rituals of American culture. The term, civil religion, was first coined by Rousseau. Rousseau made his civil religion theory to solve his nation?s problems and to form a national common conscience in French society.Renaissance and Reformation gave rise to civil religion theories. During Renaissance and Reformation, a set of social and religious events left profound suggestions regarding religion on the societies? conscious.Although the democratic republican governments, that started after the separation of church and state politically, alienated churches from political field, they haven?t removed completely the use of religion by adopting a way of government that haven?t refused religious practices and expressions that could improve nations? unity and integration. The governments even created some new moral symbols and rituals that would be accepted by public. Thus, the governments have seen religions that would be a resource to be able to provide societal unity and integration.Several theories of civil religion have been suggested. We will introduce Rousseau?s, Comte?s, Durkheim?s and Bellah?s theories among those, which we have thought as the most significant, While Rousseau and Bellah worked on a civil religion that would bring solutions to societal crisis and provide legitimation to politics, Comte and Durkheim worked on civil religious theories that would just supply societal moral and that wouldn?t be used for political aims. The only common side of these different aimed theses is that they are all social.America, in private, has used civil religion to form a social unity and integration and thus, took advantage of civil religion. America has formed her own civil religion on partly Judaism and mostly on Protestantism. Theory of civil religion has still continued its popularity in American science world.