Çalışma yaşamında cinsiyet eşitsizlikleri ve eşitsizlikleri gidermeye yönelik ulusal ve uluslararası mevzuat
Gender inequalities in working life and national and international labor regulations for removing gender inequalities
- Tez No: 287929
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YENER ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumsal cinsiyet perspektifinden kadın işgücünün bir analizini yapmak, sosyal güvenlik ve çalışma yaşamına ilişkin düzenlemelerin toplumsal cinsiyet temelindeki uygulamalarını değerlendirmektir.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; eşitsizlikleri anlamak için, eşitlik, ayrımcılık ve toplumsal cinsiyet eşitliği kavramları tanımlanmış ve bu kavramların özellikleri açıklanmıştır.İkinci bölüm, Türkiye'de kadınların işgücüne katılımlarının düşük olmasının ardındaki nedenleri değerlendirir. Türkiye'deki kadın işgücünün durumu TÜİK'ten alınan istatistikî veriler kullanılarak analiz edilir.Üçüncü bölüm, cinsiyet eşitliği bakımından ulusal ve uluslararası düzenlemeleri ve mevzuatı kapsar. Çalışma yaşamında cinsiyet eşitliği ile ilgili mevzuatımız bu bölümde değerlendirilir. BM, ILO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği gibi çeşitli uluslararası örgütler ayrımcılığın önlenmesine yönelik uluslararası belgeler düzenlemişlerdir. Ayrımcılığın yasaklanması ve cinsiyet eşitliği hakkındaki sözleşmeler, tavsiye kararları ve direktiflerde bu bölümde yer alır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to provide an analysis of women labor force from a gender perspective, to examine on the base of gender provision of social security and labor legislations in Turkey.The study has three parts. In the first part, in order to understand inequalities, concepts of equality, discrimination and gender equality are defined. The features of these concepts are explained.The second part evaluates the reasons behind women?s low rates of labor force participation in Turkey. Situation of women labor force in Turkey is analyzed by using the statistical data from TÜİK.The third part covers national and international regulations and legislation in terms of gender equality. Turkish law relating to the gender equality in the working life is examined in this part. International organizations such as United Nations (UN), Council of Europe, the International Labour Organization (ILO) and the European Union (EU) have issued various documents about prevention of discrimination. Discrimination forbidden and about gender equality, international treaties, conventions and directives are focused in this part.