60- 78 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ile okula hazır bulunuşlukları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between emotion regulation and school readiness of 60-78 months of children
  1. Tez No: 630448
  2. Yazar: EMİNE ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Duygular fizyolojik ve kimyasal etkiler yaratan iletişim ve davranış yoluyla ifade edilebilen bir kavramdır. Duygu düzenleme becerisi, duyguların başlatılmasını, engellenmesini, şiddetini ve zamanını mevcut duruma uygun şekilde düzenleyebilme becerisi olarak tanımlanmaktadır. Yapılan çalışmalar gelişmiş duygu düzenleme becerisinin davranış problemlerini azalttığı, akran ilişkileri, sosyal beceriler ve öğretmen öğrenci ilişkisi üzerinde olumlu etki yarattığı; erken okuryazarlık, matematik becerileri, dikkat ve akademik başarı ile ilişkili olduğunu ispatlamaktadır. Bu sonuçlardan yola çıkarak mevcut araştırmanın amacı 60-78 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ile okula hazır bulunuşlukları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2018-2019 eğitim öğretim yılında Şanlıurfa ilinde biri merkeze bağlı biri merkeze bağlı olmayan iki ilçede Milli Eğitim Bakanlığına bağlı anaokulu ve anasınıflarına devam eden normal gelişim gösteren 60-78 aylık 150 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada, demografik bilgiler edinmek için“Kişisel Bilgi Formu”; çocukların duygu düzenleme becerisini ölçmek için“Duygu Düzenleme Ölçeği”, okula hazır bulunuşluğunu değerlendirebilmek için“Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği ”uygulama formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçları incelendiğinde Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği uygulama formu toplam düzeylerinin ve alt boyut düzeylerinin yaş, sosyoekonomik durum, ebeveyn eğitim durumu (fen çalışmaları hariç) ve anne çalışma durumuna göre anlamlı farklılık gösterdiği sonucuna varılmıştır. Duygu düzenleme becerilerinin de yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, ebeveyn eğitim durumu ve anne çalışma durumu değişkenleri ile anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmüştür. Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği uygulama formu toplam puanları ile duygu düzenlenme ölçeğinin duygu durum değişkenliği/ olumsuz duygu gösterme eğilimi alt boyutu arasında negatif yönde, düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocukların Marmara İlköğretime Hazır Oluş Ölçeği uygulama formu toplam puanları ile duygu düzenlenme ölçeğinin duygu düzenleme alt boyutu arasında pozitif yönde, düşük düzeyde anlamlı ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma sonuçları değerlendirildiğinde çocukların okul hayatına başarılı bir geçiş yapmaları, kolay adaptasyon sağlamaları ve kalıcı akademik başarıları için gelişmiş duygu düzenleme becerisine sahip olmaları gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Emotion is a concept that can be expressed through communication and behavior that creates physiological and chemical effects. The ability to regulate emotions is defined as the ability to regulate the initiation, inhibition, intensity and time of emotions in accordance with the current situation. Studies show that advanced emotion regulation skills reduce behavioral problems, have positive effects on peer relationships, social skills and teacher-student relationship, and also associated with early literacy, math skills, attention and academic achievement. Based on these results, the aim of the current study is to examine the relationship between emotion regulation skills and school readiness of 60-78 month old children. The sample of the study includes 150 children of 60-78 months with normal development who continue to attend kindergarten and nursery school under the Ministry of National Education in the 2018 - 2019 academic years in two districts in Şanlıurfa province, one of which is affiliated to the center. In the research,“Personal Information Form”was used to obtain demographic information,“Emotion Regulation Scale”was used to measure children's emotion regulation skills, and“Marmara Primary viii Education Readiness Scale”was used to evaluate their readiness for school. When the results of the research were examined, it was concluded that the total levels of Marmara Primary Education readiness scale application form and sub dimension levels differ significantly according to age, socioeconomic status, parental education status (excluding science studies) and maternal working status. Emotion regulation skills were also found to differ significantly with age, gender, socioeconomic status, parental educational status, and maternal working variables. It was determined that there was a negative, low level relationship between the total scores of Marmara Primary School Readiness scale application form and the sub dimension of the mood variability/ tendency to show negative emotion. It was concluded that there was a positive, low level significant relationship between the total scores of the Marmara Primary School Readiness scale application form of children and the emotion regulation sub dimension of the emotion regulation scale. When the results of the research are evaluated, it is thought that children should have improved emotion regulation skills in order to make a successful transition to school life, to provide easy adaptation and to achieve lasting academic success.