Creativity in advertising
Reklamda yaratıcılık
  1. Tez No: 288129
  2. Yazar: BURCU AKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSE BINAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma, yaratıcılık kavramını Türk reklam sektöründeki reklamcıların perspektifinden anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma yaratıcılığın ve reklamın doğasını irdelemekte ve yaratıcı reklamın akademik bakış açısına göre içermesi gereken ana kriterleri sunmayı hedeflemekte ve bu ana kriterlerin Türk reklam pazarında geçerli olup olmadığını görmeyi amaçlamaktadır.Bu araştırmada veri toplama yöntemleri olarak derinlemesine röportaj ve katılımcı gözlemcilik yöntemleri kullanılmıştır. Bir ay boyunca bir reklam ajansında çalışılarak gözlem yapılmış, ayrıca onbir yaratıcı reklam ajansı çalışanıyla üç haftalık bir süreç icinde ropörtajlar yapılmıştır. Sorular, reklam ajansi çalışanlarının yaratıcılığı nasıl gördüğünü, reklam sektöründe yaratıcılığın hangi koşullardan etkilendiğini, yaratıcı reklam kriterlerini ve yaratıcılığın reklamın başarısı üzerindeki etkisini anlamayı amaçlamıştır.Araştırma bulguları yaratıcılığın rekabetin yoğun olduğu pazarda dikkat çekmenin ve farkedilmenin ana kriterlerinden biri olarak görüldüğünü göstermektedir. Yaratıcılık reklamın etkinliği üzerinde olumlu yönde bir etki olarak görülürken, Türk reklamına yön veren koşullar gözönüne alındığında reklam endüstrisinin ana elemanlarından biri olarak görülmemektedir. Çalışma yaratıcılığın reklam üzerinde belirsiz bir etkisi olduğu, bu etkinin kimi zaman olumlu olabileceği gibi kimi zaman da reklamın anlaşılırlığını dolayısıyla da başarısını olumsuz yönde etkileyebilecek bir etki olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is aimed at understanding the concept creativity in the field of advertising from the Turkish advertisers? perspective. In this regard, the study scrutinizes the nature of creativity and advertising and presents a guideline on the specific criteria that a creative advertisement should include according to the academic perspective. The study compares and contrasts whether these criteria are evident in the Turkish advertising market.In this research, in-depth interviews and participant observation were used as the main data collection methods. A one month period of observational analysis at an advertising agencysupported this course of research. Eleven creative advertising agency workers were interviewed over a three week time frame. The questions were aimed at understanding their view of creativity, the circumstances that shape creativity in advertising sector, the criteria of creative advertisement and the role of creativity on the success of advertising in Turkey.The findings of the research indicate that creativity is seen as one of the key requirements of the advertising that is used to get attention and to be recognized in competitive market conditions. While creativity is viewed as a positive effect on the efficiency of advertising, it is not taken into account as an essential element of the industry due to the unique circumstances that shape Turkish advertising. The study concludes with an assertion that creativity is seen as an obscure effect that may be positive but on the other hand may even decrease the comprehensibility and so the success of the advertising.