The effects of six sigma method on inventory accuracy: An application in a durable goods retailer
Altı sigma yönteminin stok doğruluğuna etkisi: Dayanıklı ev aletleri perakendecisinde bir uygulama
- Tez No: 288136
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ekonomik sınırları olmayan bir dünyada yaşıyoruz. Bunun sonucu olarak, piyasa her zamankinden daha rekabetçi hale geliyor. Bu rekabetçi ortamda ayakta kalabilmek için, şirketler kalite hatalarını azaltmak, sürdürülebilir kalite seviyesine ulaşmak ve müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için yeni yollar aramaktadır.Altı Sigma rekabetçi pazarda süreç istikrarını, kalite ve müşteri memnuniyetini artırırken; hataları (1 milyon ürün ve hizmette 3,4 hata), çevrim zaman varyasyonunu ve maliyetleri en aza indirgeyen veri tabanlı istatistiksel bir yöntemdir.Bu çalışmanın amacı Altı Sigma TÖAİK (Tanımla, Ölç, Analiz et, İyileştir, Kontrol et) yöntemini orta ölçekli bir ev aletleri perakendecisinin stok kullanım sürecine uygulayarak stok hata oranını azaltmaktır. Bu misyonu gerçekleştirmek için depo iş akış süreci yenilenmiş ve otomasyona geçilerek de oluşan hatalarda önemli payı olan insan unsurunun operasyondaki rolü en aza indirilmiş ve toplanan kesikli veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.Araştırmanın sonuçlarına göre Altı Sigma uygulaması sonrasında firmanın sigma seviyesi 2,9'dan 3,1'e çıkmıştır. Her ne kadar 0,05 Birim Başına Hata (BBH) hedefine ulaşılamasa da süreçte yaklaşık %30'luk BBH azalması gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We are living in a world without economic borders. As an outcome of this situation, market has become more competitive than ever before. To survive in such an environment, companies are obliged to search for new ways to gain distinct advantage over their competitors through minimizing defects, maintaining sustainable quality level, and satisfying customer needs.Six Sigma is a data driven statistical approach to minimize defects (3,4 defects per 1 million product or service), cycle-time variation and costs through increasing process stability and quality, resulting in customer satisfaction.The purpose of this study is to apply Six Sigma DMAIC (Define, Measure, Analyze, Improve, and Control) method in inventory control processes in a mid-size durable goods retailer to minimize inventory inaccuracy ratio. Within this context, warehouse work flow is reviewed and automation is used to diminish the main source of the problem which is mainly caused by human factor. Descriptive data is used with statistical methods. Research results indicate that Sigma level of the company is increased from 2,9 to 3,1 after having implemented Six Sigma in inventory. Even if the 0,05 Defect Per Unit (DPU) target could not be reached, DPU was lessened about 30%.