İletişim yetersizliği olan bireylere iletişim becerilerini kazandırmada 'Resim Değiş-Tokuşuna Dayalı İletişim Sistemi' ile yapılan öğretimin etkililiği
The effectiveness of Picture Exchange Communication System (PECS) traning communation skills in children with communation disabilities was evaluated
- Tez No: 288145
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı, otizmden etkilenmiş ve sözel iletişim kurma becerisine sahip olmayan çocuklara, iletişim becerilerini kazandırmada Resim Değiş-Tokuşuna Dayalı İletişim Sistemi'yle yapılan öğretimin etkili olup olmadığını belirlemektir. Araştırmaya, iletişim yetersizliğine sahip 2 denek katılmıştır. Deneklerden ikisi de ifade edici dil becerilerine sahip olmadıkları için iletişim yetersizliği yaşamakta, ihtiyaçlarının sadece bir kısmını beden dilleriyle anlatmaya çalışmaktaydılar. Resim Değiş-Tokuşuna Dayalı İletişim Sistemiyle yapılan öğretimin etkililiğini belirlemek için tek denekli araştırma modellerinden yoklama evreli davranışlar arası çoklu yoklama modeli kullanılmış. Araştırma sonucunda, her iki deneğin iletişim ve sosyal becerilerinin arttığı, problem davranışlarının azaldığı, deneklerden birinin ifade edici dil becerilerinin geliştiği görülmüştür.Araştırmanın sonunda çalışmanın sınırlılıkları tartışılarak ileri araştırmalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the effectiveness of Picture Exchange Communication System traning communation skills in children with communation disabilities was evaluated. Participants included two students whose communation disabilities. Research investigated two participants who had limited communication skills and partly communicated by body language for his needs. The effectiveness of Picture Exchange Communication System was evaluated through the use of a multiple probe design across behaviors. As a result of the study, both of the participants had significant increase in communication and social skills as well as behavioral problems were improved. Also, it was observed that one of the participants had improved his/her verbal language skills during the process. In the conclusions, the limitations of the study and future possible research had been discussed.