The effect of explicit and implicit corrective feedback on learner intake of past tense marker
Açık ve örtük düzeltici dönütün geçmiş zaman öğrenimi üzerine etkisi
- Tez No: 288244
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİREZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma yazılı düzeltici dönütün, hem düzenli hem de düzensiz eylemlerde geçmiş zaman öğrenimi üzerine etkisi ile ilgili veri sunmayı amaçlar. Bu bağlamda, Boğaziçi Üniversitesi'nde ortanın altı düzeyinde 41öğrencinin yazılı üretimlerinden 14 hafta boyunca istatistiksel veri toplanmıştır.Öntest-sontest yarı-deneysel araştırma deseni olan bu çalışmada öğrenciler birkaç öykü yazma görevi yapmışlar ve çalışmanın başında öntest olarak ve çalışmanın sonunda sontest olarak İngilizce geçmiş zaman sınavları olmuşlardır. Öntestte öğrenciler bir dilbilgisel değerlendirme testi ile öyküye yeni bir son yazma testi (yazılı test) aldılar. Öğrenciler öntest ve sontest arasında, ilginç ve iyi bilinen dört tane polisiye öyküye yeni bir son yazmak zorunda oldukları bir uygulama dönemi geçirdiler. Açık düzeltici dönüt, örtük düzeltici dönüt ve kontrol gruplarına ayrılmış olan öğrenciler yazılarını bir türde dönütle aldılar ve tekrar yazdılar. 30 dakikada 200 sözcük yazmaları beklendi. Sontestte ise aynı dilbilgisel değerlendirme testi ve başka bir öyküye yeni son yazma testi uygulandı.Veriler yüzdeler şeklinde hesaplanarak yazılı düzeltici dönütün uzun dönem ve kısa dönem etkileri çerçevesinde incelendi. Bu araştırma sadece uzun dönemde değil kısa dönemde de genel dilbilgisel doğruluk düzeyi ve düzenli ve düzensiz eylemlerde dilbilgisel doğruluk düzeyini araştırdı.Sonuçlar, yazılı düzeltici dönütün uzun dönemde genel yanlış sayısı ve İngilizce geçmiş zaman formlarında yanlış sayısını azaltmada olumlu bir etkisinin olmadığını ortaya koydu. Kısa dönemdeki sonuçlar ise, düzenli ve düzensiz geçmiş zaman formlarını düzeltmede, açık düzeltici dönütün ve dönüt vermemenin örtük düzeltici dönütten daha iyi olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
The present study aims at providing data on the effects of written corrective feedback on learner intake of past tense marker in both regular and irregular verbs. In this respect, statistical data from the written outputs of 41 pre-intermediate learners at Boğaziçi University were collected over 14 weeks.In the present research which has a pretest-posttest quasi-experimental design, the learners engaged in several story writing tasks and took tests of past simple tense as the pretest at the beginning of the research and as the posttest at the end of the research. In the pretest students took a grammaticality judgment test and a new story ending writing test (written test). Between the pretest and posttest students engaged in a treatment period in which they are required to write totally new endings for four interesting, well-known detective stories. The students who were divided into explicit, implicit and control groups received their papers with one type of corrective feedback and rewrote their tasks again. They were required to write 200 words in 30 minutes. In the posttest the same grammaticality judgment test and another new story ending writing test were administeredThe data were computed in percentages and were analyzed under the framework of long-term and short-term effects of written corrective feedback. The research analyses not only the long term effects but also the short-term effects of corrective feedback on general linguistic accuracy and the accuracy of regular and irregular past forms.The results illustrated that written corrective feedback does not have a positive effect in decreasing the total number of errors and the number of errors in English past forms in the long term. The short-term results showed that explicit corrective feedback and no corrective feedback is better than implicit corrective feedback in improving regular and irregular past forms.