İkinci dil olarak Fransızca öğreniminde iletişim becerilerini etkileyen değişkenlerin incelenmesi
An investigation of variables that affect oral communicaton skills in learning French as a second foreign language
  1. Tez No: 288290
  2. Yazar: BARIŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ECE KORKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Günümüzde yabancı dil öğrenme süreci, öğrenenlerin dört temel dil becerisini geliştirmeye yönelik sınıf içi ve sınıf dışı etkinliklerle gerçekleşmektedir. Merkezinde öğrenenlerin yer aldığı bu süreç, dış etkilerden olduğu kadar, öğrenenlerin içsel durumlarından da etkilenmektedir. Çalışmamızda, Fransızcayı ikinci yabancı dil olarak (İngilizceden sonra) öğrenenlerin sözlü iletişim becerilerini etkilediğini düşündüğümüz kimi psikodidaktik değişkenleri inceledik. Sözlü iletişim becerileri üzerinde etkisi olduğunu düşündüğümüz psikodidaktik unsurları, ?Anadilde İletişim Becerileri?, ?Yabancı Dillere Yönelik İlgi?, ?Fransızlara Yönelik Tutumlar?, ?Fransızca Öğrenmeye Yönelik Tutumlar?, ?Bütüncül Yönelim, ?Yarar Odaklı Yönelim?, ?Fransızca Derslerinde Sosyal Kaygı? ve ?Öz-yeterlik? başlıklarıyla sınırlandırdık. Ölçme araçları yardımıyla bu psikodidaktik değişkenlerle ilgili verilere ulaştık. Bu veriler ve çalışma grubunu oluşturan öğrenenlerin ?Fransızca Sözlü İletişim Becerileri?ne ait başarı puanlarının yapısal eşitlik modeliyle çözümlenmesinin ardından bulgulara ulaştık.
Özet (Çeviri)
At present, learning a foreign language is carried out by means of learner?s curricular and extracurricular activities in order to improve their four basic language skills. This learner-centered process is affected by learners? inherent traits as well as certain external effects. In this research some certain psychodynamic variables that may affect oral communication skills of learners who learn French as a second foreign language (after English) were investigated. Psycho-didactic factors which are thought to effect on oral communication skills were titled as follows: ?Communication Skills in Mother Tongue?, ?Interest in Foreign Languages?, ?Attitudes towards French People?, ?Attitudes towards Learning French?, ?Integrative Orientation?, ?Intrumental Orientation?, ? Social Anxiety in French Classes? and ?Self-efficacy?. By means of measurement tools, the data related to these psycho-didactic variables were collected. The collected data and research group learners? achievement scores for Oral Communication Skills in French were analyzed by using structural equation modeling, and results were reached.