Merkeziyetçilik ademi merkeziyetçilik sarmalında yetki genişliği
Deconcentration in the spiral of centralism-decentralism
  1. Tez No: 288381
  2. Yazar: MEHMET CANGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY KARASU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Türkiye'de kamu yönetimi reformu en az yirmi yıldır yeni kamu işletmeciliği reform programının bir parçası olarak gündemdedir. Bu süreç boyunca devletin toprak üzerinde örgütlenmesini dönüştürmeyi amaçlayan birçok reform girişimi olmuştur. Bu reformların çoğu ademi merkeziyetçiliğin düzeyini arttırmayı amaçlamakla beraber, tarihsel olarak Türk kamu yönetiminin ana sütunlarından biri olan yetki genişliği devamlı olarak ihmal edilmiştir.Bu bağlamda tez, son kamu yönetimi reformları sonucunda yetki genişliği usulünün altının boşaltılmasını değerlendirmektedir. Bir yandan merkezi yönetimin il teşkilatlarının işlev kaybı üzerinde durulurken, diğer yandan vali ve kaymakamlar tarafından il sistemini yaşatmak için bir araç olarak kullanılan ?esnek yönetsel araçlar?ın önemine işaret edilmiştir. Ancak bu araçlar yetki genişliğinin kullanımının doğal bir parçası olarak kabul edilemezler.Bu tez aynı zamanda il sisteminin örgütsel kalbi olarak isimlendirilebilecek olan valilik ve kaymakamlık bürolarının yapısal ve kapasiteye ilişkin sorunlarına vurgu yapmaktadır. Nihayetinde tezde, toprak üzerinde sürdürülebilir bir kamu yönetimi reformu gerçekleştirebilmek için, yetki genişliği usulünün yeniden düzenlenmesi ve valilerin, reformun önemli bir parçası olması gerektiği sonucuna varılmaktadır.?
Özet (Çeviri)
In Turkey, public administration reform has been on the agenda at least 20 years as a part of new public management (NPM) reform programme. Throughout this period many reform initiatives were introduced to transform the organization of the state on the territory. Although most of the reforms have tried to increase the level of ?decentralization?, ?deconcentration? which is historically one of the main pillars of Turkish public administration has been continuously ignored.In this context, this thesis evaluates the hollowing out of the ?deconcentration principle? as a result of the last public administration reforms. On the one hand this study explores the loss of functions by central departments in the provinces; on the other hand it indicates the importance of ?the flexible administrative instruments? used by the governors and district governors as a tool to survive the province system. However these instruments cannot be accepted as a natural part of the use of the deconcentration principle in the provinces.This thesis has also put emphasis on the structural and capacity problems of the governorships and district governorships? bureaus which can be called the organizational heart of the provincial system. Finally, it concludes that in order to make sustainable public administration reform on the territory, ?deconcentration principle? must be reorganized and governors must be the leading part of the reform.