Akademik İyimserlik Ölçeğinin Türkçeye uyarlanabilirliğinin incelenmesi
Examination of adaptation Of The Academic Optimism Scale into Turkish
- Tez No: 288410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada Hoy ve arkadaşları (2006?2009) tarafından geliştirilen Akademik İyimserlik Ölçeği Okul ve Öğretmen Formları Türkçeye uyarlanmıştır. Araştırmada ilk olarak, toplamda 41 madde olan Akademik İyimserlik Ölçeği Türkçeye çevrilmiştir. Uzman görüşleri doğrultusunda bazı maddeleri düzeltilen ölçek daha sonra çeviri uygunluğunu test etmek amacıyla İngilizce versiyonu ile birlikte, 2009?2010 eğitim ve öğretim yılında Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği 4. sınıfına devam eden 50 öğrenciye uygulanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik çalışmaları, 2009?2011 eğitim ve öğretim yıllarında Kastamonu merkez il ve ilçelerde bulunan, resmi ilköğretim okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinden elde edilen ölçümler üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma üç katılımcı grubu ile gerçekleştirilmiştir. Bu gruplarda yer alan sınıf öğretmenleri büyük çoğunlukla aynı kişilerden oluşmaktadır. İlk grup 350'si erkek, 300'ü kadın olan toplam 650 sınıf öğretmeninden oluşmakta ve hizmet süreleri 3-28 yıl arasında değişmektedir. İkinci grup 115'i erkek, 109'u kadın olup toplam 224 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır ve hizmet süreleri 8-36 yıl arasındadır. Üçüncü grup ise 341'i erkek, 312'si kadın toplam 653 sınıf öğretmeninden oluşmakta ve hizmet süreleri 3-38 yıl arasında değişmektedir Bu gruplardan ayrı olarak test tekrar test güvenirlik çalışması için 50 öğretmene ölçekler iki hafta ara ile uygulanmıştır. Bu çalışmaya katılan sınıf öğretmenlerinden 25'i erkek, 25'i kadındır ve hizmet süreleri 1-15 yıl arasında değişmektedir.Verilerin analizinde SPSS 18, Lisrel 8.80 ve Factor 8.02 paket programları kullanılmıştır. Akademik İyimserlik Ölçeği Okul ve Öğretmen Formlarından elde edilen ölçümlerin güvenirliklerini incelemek amacıyla test tekrar test ve iç tutarlık (Cronbach alfa) katsayıları hesaplanmıştır. Yapı geçerliği çalışması kapsamında betimleyici ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Buna ek olarak, İyimserlik, Kişilerarası Öz Yeterlik, Öfke ve Utangaçlık Ölçekleri ile Akademik İyimserlik Ölçeği arasındaki ilişkiler benzeme ve ayırt etme geçerliği kapsamında test edilmiştir.50 öğretmene iki hafta ara ile ölçeklerin iki kez uygulanmasından elde edilen ölçümler için test tekrar test güvenirlik katsayıları .80 ile .96 arasındadır. Üç ayrı uygulamadan elde edilen ölçümler üzerinde Akademik İyimserlik Ölçeği Okul Formunun iç tutarlık (Cronbach alfa) katsayıları ortak öz yeterlik için .06 ile .46, veli ve öğretmen güveni için -.12 ile .46 ve akademik vurgu için .00 ile .50 aralığındadır. Okul Formu için toplamda iç tutarlık katsayısı ise .04 ile .63 arasındadır. Akademik İyimserlik Ölçeği Öğretmen Formuna ait iç tutarlık katsayıları öz yeterlik için -.08 ile .40, güven için -.03 ile .39 ve akademik vurgu için .12 ile .26 arasındadır. Formun bütünü için iç tutarlık katsayısı .02 ile .47 aralığındadır.Akademik İyimserlik Ölçeği Okul ve Öğretmen Formunun Türkçe versiyonundan elde edilen ölçümlerin kuramsal yapıya uygunluğu öncelikle doğrulayıcı faktör analizi ile incelenmiştir. Öğretmen Formu genel uyum katsayılarının ortanca değerleri ?2: 48.96, sd: 41, CFI: .71, GFI: .96, AGFI: .94 ve RMSEA: .03; Okul Formu için ?2: 580.52, sd: 402, CFI: .16, GFI: .68, AGFI: .63 ve RMSEA: .07'dir. Genel uyum katsayılarının kabul edilebilir sınırlar altında kalmasının bir nedeni olarak, ölçeğin faktör yapısının Türk kültürü için farklı olabileceği düşünülmüştür. Bu düşünce ile üç ayrı uygulama için yapılan varimax eksen döndürmeli betimleyici faktör analizleri sonucunda elde edilen KMO değeri Öğretmen Formu için .49 ile .61; Okul Formu için .00 ile .82 aralığındadır. Paralel analiz yöntemi ile faktör sayısının belirlendiği bu çalışmanın sonunda Öğretmen Formu için ilk uygulamada bir, ikinci uygulamada iki; Okul Formu için ilk uygulamada beş, üçüncü uygulamada sekiz faktör bulunmuştur. Madde faktör ilişkileri incelendiğinde kuramsal yapıya uygun anlamlı bir örüntü elde edilememiştir. Bu çalışmadan ayrı olarak, benzeme geçerliği kapsamında uygulanan İyimserlik ve Kişilerarası Öz Yeterlik Ölçekleri ile Akademik İyimserlik Ölçeği Okul Formunun ilişkisi -43 ile .19; Öğretmen Formunun ilişkisi -.21 ile .34 aralığındadır. Ayırt etme geçerliği kapsamında uygulanan Öfke ve Utangaçlık Ölçekleri ile Akademik İyimserlik Ölçeği Okul Formunun ilişkisi -0.19 ile .22; Öğretmen Formunun ilişkisi -.08 ile .42; arasında bulunmuştur.Bu sonuçlar Akademik İyimserlik Ölçeği maddelerinin yeniden gözden geçirilmesi ve Öğretmen Formunda madde sayısı şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, Academic Optimism Scale School and Teacher Forms developed by Hoy et al. (2006?2009) was adapted into Turkish. First, Academic Optimism Scale consisting of 41 items was translated into Turkish. In order to test equivalence of translation, Turkish Forms and English version of scales whose certain items have been amended on the basis of judges? opinions were administered to 50 students who were attending 4th grade at Department of English Language Teaching in Gazi University. Validity and reliability studies were conducted on the data obtained by the teachers working at state primary education schools in central province and districts of Kastamonu during 2009?2011 academic years. Three study groups were employed in this study. Elementary school teachers included in these groups are generally same persons. First group consists of 650 elementary school teachers, 350 of whom are men and 300 of them are women and their period changes between 3 years and 28 years. Second group consists of 224 form teachers, 115 of whom are men and 109 of them are women and their service period of service changed between 8 years and 26 years. Third group consists of 653 form teachers, 341 of whom are men and 312 of them are women and period of service changed between 3 years and 38 years. In addition to these groups, scales were also administered to 50 teachers twice in two weeks interval to perform test-retest reliability study. 25 of class teachers participating to this study were men and 25 of them are women and their service period changes between 1 year and 15 years.SPSS 18, Lisrel 8.80 and Factor 8.02 package programs were used during analysis of data. In order to examine reliability of measurements obtained from Academic Optimism Scale School and Teacher Forms, test-rest and internal consistency (Cronbach alpha) coefficients were calculated. Exploratory and confirmatory factor analyses were performed in the scope of construct validity study. Additionally, relations between Optimism, Interpersonal Self-Efficacy, Anger and Shyness Scales and Academic Optimism Scale were tested in the scope of convergent and discriminants validity.Test-retest reliability coefficients were between .80 and .96. On the basis of measurements obtained from three different administrations, internal consistency coefficients of Academic Optimism Scale School Form (Cronbach alpha) is obtained between .06 and .46 for self-efficacy, -.12 and .46 for faculty trust, .00 and .50 for academic emphasis. Total internal consistency coefficient of School Form is between .40 and .63. Internal consistency of Academic Optimism Scale Teacher Form is obtained between .08 and .40 for self-efficacy, -.03 and .39 for faculty trust and .12 and .26 for academic emphasis. Internal consistent coefficient for the whole form is between .02 and .47.Equivalence of measurements obtained from Turkish version of Academic Optimism Scale School and Teacher Form with theoretical structure is analyzed by means of confirmatory factor analyses. Median of goodness of fit indexes is ?2: 48.96, sd: 41, CFI: .71, GFI: .96, AGFI: .94 and RMSEA: .03 for Teacher Form; and ?2: 580.52, sd: 402, CFI: .16, GFI: .68, AGFI: .63 and RMSEA: .07 for School Form. The fact that the factor structure of the scale might be different for Turkish culture is considered as a reason for low goodness of fit indexes remaining under acceptable limits. For this reason, KMO value, obtained as a result of exploratory factor analysis with varimax rotation performed for each of three groups, was calculated as .49 and .61 for Teacher Form and .00 and .82 for School Form. At the end of this study during which factor number is identified by means of parallel analysis method, one factor was found for Teacher Form at the end of first application and two factors are identified at the end of second application; whereas these figures are calculated as five factors and eight factors for School Form, obtained at the end of first and third applications respectively. Any meaningful pattern complying with theoretical structure wasn?t obtained when factor loadings were analyzed. Besides, in the scope of convergent validity, Pearson correlations between Optimism, Interpersonal Self-Efficacy Scales and Academic Optimism Scale School Form were obtained between -.43 and .19; whereas this value was calculated between -.21 and .34 regarding the correlation between Optimism, Interpersonal Self-Efficacy Scale and Teacher Form in the scope of discriminant validity. The correlation between Anger, Shyness Scales and Academic Optimism Scale School Form applied was found between -0.19 and .22; whereas this value was calculated between -.08 and .42 regarding the correlation between Anger, Shyness Scales and Academic Optimism Scale Teacher Form.In sum, these results, items of Academic Optimism Scale should be revised and item numbers of teachers form should be increased.