Hamilelerin giyinme problemleri
Clothing problems of pregnant women
- Tez No: 625857
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE MIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, hamilelerin vücutlarında oluşan fizyolojik, biyolojik ve psikolojik değişimlere bağlı olarak yaşanan giysi problemleri ve giysi tercihlerini tespit etmek için gereken çalışmaları yapmak ve bunların sonucunda çözüm önerileri geliştirmektir. Hamilelik döneminde vücuttaki kilo artışı ve buna bağlı olarak oluşan fiziksel değişiklikler dönemlere göre incelenmiş, giyimi etkileyecek faktörler tespit edilmeye çalışılmıştır. Hamilelik insan hayatında aşağı yukarı dokuz ay on günlük bir zaman dilimini kapsamaktadır. Bu süreç içerisinde; ilk üç aylık dönemde hamileler çok fazla kilo almamakta, zaman zaman ilk zamanlarda yaşanan mide bulantıları yüzünden bir miktar kilo kaybı da yaşanabilmektedir. Bu aylardan sonra kişisel vücut özelliklerine de bağlı olarak vücut değişiklikleri olmakta ve kilo artışı yükselmektedir. Yine bununla birlikte hamile kıyafetlerine duyulan ihtiyaç kendini göstermektedir. Hamilelik süresince vücuttaki değişikliklere bağlı olarak her dönem giyilen kıyafetler farklı ölçülere sahip olmalıdır. Bu dönemde hamilelerin kullandıkları kıyafetlerde yaşadıkları problemleri ve tercihlerini tespit etmek amacıyla anket soruları hazırlanmıştır. Anket soruları Konya ilinde yaşayan 395 hamileye uygulanmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde yüzdesel analiz yöntemi ve sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan SPSS bilgisayar programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler yüzde olarak hesaplanıp tablo halinde sunulmuştur. Anketlerde bazı sorulara verilen cevaplar arasındaki ilişkileri görebilmek için Ki-Kare ve Anova testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda hamilelerin hamilelikleri süresince kullandıkları kıyafetlerde birtakım problemleri yaşadıkları görülmektedir. Bu dönemde giyilen kıyafet sayısının sınırlı tutulması nedeniyle kıyafetlerin uzun süre kullanım olanaklarının olmaması, fonksiyonellik özelliklerinin bulunmaması ve değişen vücut yapılarına uyum sağlayamaması nedeniyle problemler yaşandığı görülmektedir. Kıyafetlerde kullanılan kumaş ve yardımcı malzemelerde de yine birtakım problemlerin yaşandığı sonucu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların giysilerinde tercih ettikleri ve olmasını istedikleri özellikler tespit edilmiş bunun sonucunda; hamile kıyafetlerinde uzun süre kullanım olanağının olmasının ve bunun yanında kıyafetlerin fonksiyonel olup kullanım esnasında rahatsız edici özelliklerinin bulunmamasını, günün modasına uygun olmasını ve çalışma ortamında kurallara uygun olan rahat kıyafetleri tercih ettikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to perform the essential investigations to determine pregnant women's dressing choices and their dressing problems experienced because of the physiological, biological and physcological changes occuring in pregnant women's bodies and to suggest some solutions due to these problems. Weight gaining and physical changes taking place during their pregnancy were ivestigated according to the periods and were tried to determine the factors to influence their costumes. Pregnancy covers a nine-month and ten-day peripd. During this period, in the first trimester, pregnant women do not gain much weight, whereas they may also löse some weight owing to nausea and vomiting. After the first trimester, some bodily changes come into existence and they can gain weight dapanding on their individual metabolic characteristics. Therefore, the need for costumes because of pregnancy comes to exist. During pregnancy, each costume has to be of different sizes due to bodily changes in different trimesters. To find out pregnant women's choices and their problems experienced during their pregnancy, an inquire was prepared. The questions in the inquire were asked to 395 pregnant women living in Konya. To evaluate subjects responses, SPSS 10.0 for Windows package mostly used in social sciences and percentile analysis method were used. Results provided as percentile were presented in tables. To demonstrate correlations between subjects responses, student's chi-square and annova tests were apllied. Upon assessing the findings of the study, it was found out that pregnant women experience some problems for their costumes during their pregnancy. The main reasons for these problems are that the costumes cannot get dressed for a long time bacause of, that these costumes are not weight gaining and other bodily changes used functionally and that these costumes lead to problems due to not going with changing bodily norms. It was also detected that not only costumes but clothes and also other materials can bring about some problems during pregnancy. In the study, participants choices and desired characteristics of pregnancy costumes were determined, and thus, it was detected that pregnant women want their costumes to be used for a long time, to be functional and not to have some disturbing features in use, to be fashion-made and to be suitable to wear while working.