Mesane kanserli olgulardan alınan tümör örneklerinde Aurora Kinaz A ve Aurora Kinaz B gen değişikliklerinin Floresan In Situ Hibridizasyon (FISH) yöntemiyle belirlenmesi
Bladder cancer patients with tumor samples taken Aurora kinase A and Aurora kinase B gene changes Fluorescence In Situ Hybridization (FISH) determination method
  1. Tez No: 288510
  2. Yazar: BAŞAK TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Giriş: Ürotelyal karsinom sık gözlenen agresif kanser tipidir. Son yıllarda hücre proliferasyonu için gerekli serin/treonin kinazlardan olan Aurora kinazların mesane kanseri progresyonu için belirteç olma potansiyeli gösterebileceği öne sürülmektedir.Amaç: Aurora kinaz A ve Aurora kinaz B gen kopya sayısı değişiklikleri ile hücrelerin ploidi düzeylerinin mesane kanserli olgulardan alınan tümör örneklerinde, tümör derecesi ve evresi ile ilişkilerinin ortaya konması amaçlanmıştır.Gereç-Yöntem: Mesane kanseri tanısı almış 28 olgudan alınan tümör örnekleri ile 10 normal doku örneğinde; AURKA ve AURKB genlerinin genomik kopya aberasyonları ile hücrelerin ploidi düzeyleri FISH yöntemi ile değerlendirilmiştir.Bulgular: Olgularımızın %65,5'in de AURKA geni düşük amplifikasyonu, %48,2'sinde AURKA geni yüksek amplifikasyonu, %51,7'sin de AURKB geni delesyonu, %55,1'inde triploidi, %37,9'unda tetraploidi, %31'inde ise >4n grubu anomaliler saptanmıştır. Düşük grade tümörlerde hafif AURKA amplifikasyonu yoğun olarak gözlenirken ileri grade tümörlerde yüksek AURKA amplifikasyonu ve AURKB delesyonu ortak bulguydu. Nüks olan olgunun ilk tümör örneğinde (Ta) düşük AURKA amplifikasyonu ve AURKB delesyonu gözlenirken, ikinci örnekte (invaziv, yüksek grade, T2) varolan anomalilere yüksek AURKA amplifikasyonu ve poliploid klonlar eşlik etmekteydi. Diğer yüksek dereceli tümörlerin tümünde AURKA amplifikasyonu, AURKB delesyonu, tetraploidi ve >4n grubu anomaliler birlikte saptanmıştır.Sonuç ve Tartışma: AURKA amplifikasyonunun mesane kanseri progresyonunda erken dönemde ortaya çıktığı, tümör derecesi arttıkça bölünme hatalarından kaynaklanan anomali oranının belirgin bir şekilde arttığı, bu nedenle bu genlerin tanı ve takipte bir belirteç olabileceği düşünülmektedir. Ancak özellikle nüks potansiyeli olan tümörleri belirlemede marker olarak kullanılma potansiyelini belirlemek için daha geniş olgu serilerinde karşılaştırmalı çalışmalara gerek duyulmaktadır. Çalışma Türk populasyonunda bu konuda yapılmış ilk ve tek çalışma olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Urothelial carcinoma is a frequent and aggressive cancer. It has recently been postulated that gene amplification and expression profiles of serine-threonine kinase Aurora A and Aurora B may have prognostic potentials in bladder cancer progression.Aim: to assess the correlation of both markers with clinical and pathological parameters in patients with bladder cancer of different grade and stage.Materials and Methods: Aurora A and Aurora B genes copy number aberrations and poliploidic clones were analysed by FISH in 28 consecutive cases of bladder neoplasms obtained by transurethral resection and 10 normal tissues.Results: Low level and high level AURKA gene amplifications were determined in 65,5% and 48,2% of the patients, respectively. Of the samples, 51,7% had AURKB gene deletions whereas 55,1%, 37,9% and 31% of the tumors showed clones with triploidy, tetraploidy and >4n. While low level AURKA amplifications were predominantly seen in low grade tumors, the high AURKA amplification and AURKA B gene deletion were the common aberrations in higher grade tumors. The first tumor (Ta, low grade) of the patient with recurrence invasive bladder cancer showed low level AURKA amplification and AURK B gene deletion together, but the recurrent invasive tumor sample (T2, high grade) had not only previously seen abnormalities, but also high level AURKA amplifications and highly frequent poliploid clones were determined. Conclusion: The results postulated that AURKA gene amplification may be involved in early stages of bladder carcinogenesis, and both of the genes might be used as biomarkers for diagnosis and assignment of tumor progression. However, further detailed studies in larger populations are necessary to use these genes as biomarkers in especially determination of tumors with recurrent potentials.