Tenoksikamın kemik-tendon iyileşmesine etkisi: Tavşan modelinde histolojik ve biyomekanik çalışma
The effect of tenoxicam on healing at the bone-tendon interface: A histologic and biomechanical study on rabbits
- Tez No: 288525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA CAN ATALAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
AmaçÇeşitli nonsteroid antienflamatuar ilaçların kemik ve tendon iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri olduğu bildirilmiştir. Ortopedi pratiğinde en sık kullanılan antienflamatuar ilaçlardan olan tenoksikamın kemik iyileşmesi üzerinde olumsuz etkisi gösterilmiş olmasına rağmen kemik-tendon arayüzü üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu çalışma ile tenoksikamın kemik-tendon arayüzü iyileşmesi üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve YöntemYirmi adet beyaz Yeni Zelanda tavşanının sağ omzunda supraspinatus tendonu humerusa yapışma yerinden kesilerek 1 adet 2,8mm dikiş çapası yardımıyla tekrar yerine dikildi. Denekler iki gruba ayrıldı. Birinci gruba ameliyat sonrası 10 gün boyunca 8 mg/kg/gün intramüsküler tenoksikam verilirken ikinci gruba bunun yerine serum fizyolojik verildi. Her grubun yarısına 3. haftada, diğer yarısına 6. haftada sakrifikasyon yapıldı. Deneklerin her iki omzunda supraspinatus, skapuladan sıyrılarak humerusla birlikte çıkartıldı. Her gruptan birer örnek histolojik inceleme için ayrılırken diğer örnekler biyomekanik çalışmaya alındı. Mini Bionix II test sistemi (MTS, ABD) kullanılarak örneklere 5N ön yükleme, 30N'a kadar siklik yükleme (50 yükleme, 0,5 Hz) ve ardından hasar yüklemesi yapıldı. Hasar yükü, katılık ve uzama miktarları kaydedildi.BulgularHistolojik inceleme sonucunda gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Biyomekanik bulgular, Medcalc 10 istatistik programı ve Mann-Whitney U testi kullanılarak incelendi. Hasar yükü 6. haftada sakrifiye edilen deneklerde bir miktar daha fazla olsa da istatistiksel fark yoktu (1. grupta p=0,20; 2. grupta p=0,22). Tenoksikam verilen ve verilmeyen gruplar karşılaştırıldığında, hasar yükleri arasında istatistiksel bir fark yoktu (3. hafta için p=0,7; 6. hafta için p=0,62). Bu iki grup karşılaştırıldığında 3. haftada katılık (p=0,2) ve uzama (p=0,4) değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı; 6. haftada da katılık (p=0,22) ve uzama (p=0,62) değerleri arasında anlamlı fark yoktu.ÇıkarımlarBazı nonsteroidal antienflamatuar ilaçların doku iyileşmesi üzerinde olumsuz etkileri bilinmekle birlikte, bu çalışmada tenoksikamın kemik-tendon arayüzü iyileşmesini etkilediğine dair bir sonuca ulaşılmamıştır.
Özet (Çeviri)
PurposeAmongst other drugs, tenoxicam, which is one of the most commonly used NSAIDs in orthopaedic practice, is shown to have a negative impact on bone healing. However, its effect on bone-tendon healing is not known. The aim of this study was to investigate the effect of tenoxicam on healing at the bone-tendon interface.Material and MethodsSupraspinatus tendon was cut at the humeral attachment site unilaterally in 20 white New Zealand rabbits, followed by reattachment using a 2,8 mm corcscrew. The rabbits were divided into two groups. 8 mg/kg/day intramuscular tenoxicam was administered to group 1 for 10 days, and group 2 received saline instead. Half of each group was sacrificed at 3. week, and the other half was sacrificed at 6. week. Shoulder joints were retrieved and humerus with the attached supraspinatus was detached from the scapula. One shoulder from each group was kept for histologic analysis, and the other samples, including contralateral nonoperated shoulders, were studied biomechanically. Using a Mini Bionix II testing system (MTS, USA) the samples were preloaded with 5 N,and cyclic loading up to 30 N was performed (50 cycles, 0,5 Hz) followed by loading to failure.Load to failure,stiffness and elongation values were recorded.ResultsHistologic analysis indicated no difference in two groups. For assessment of biomechanical results, Medcalc 10 statistical software and Mann-Whitney U test were used. Although load to failure was somewhat higher in rabbits sacrificed at 6 weeks instead of 3 weeks, there was no statistical significance (in group 1, p=0,20; in group 2, p=0,22). There was no statistical difference in load to failure values between two groups (at 3 weeks, p=0,7; at 6 weeks, p=0,62). When two groups - rabbits which received tenoxicam or saline - were compared, at 3 weeks there was no statistical difference in stiffness (p=0,2) and elongation (p=0,4) values. Likewise, at 6 weeks there was no difference in stiffness (p=0,22) or elongation (p=0,62).ConclusionAlthough some nonsteroidal antiinflammatory drugs have negative impact on tissue healing, the data suggest that tenoxicam doesn't affect bone-tendon healing.