Erkek meme kanseri
Male breast cancer
  1. Tez No: 731012
  2. Yazar: AHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN YÖNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyasyon Onkolojisi, Oncology, Radiation Oncology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET 1996-2005 yıllan arasında erkek meme kanseri tanısı ile kliniğimize başvurmuş 39 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. İncelenen 39 hastanın yaş ortalaması 58'dir; en genç hasta 33 yaşında, en yaşlısı ise 76 yaşındadır. Evrelere göre 39 hastanın 5'i (%12.82) evre I, 18'i (% 46.15) evre II, 12'si (%30.76) evre III, 4 hasta (% 10.25) ise evre IV tür. Hastaların %94.9'u invaziv duktal karsinomdur. Hastalarda en sık rastlanan ilk başvuru şikâyeti memede kitledir. Hastaların %58.9'u MRM-AK, % 41.1'i SM-AK cerrahi tedavi almış ve adjuvan olarak bu hastaların % 62.56'sı sadece RT, % 5.12'si RT-HT, % 15.38'i RT-KT, %46.15'i RT-KT-HT görmüş olup radyoterapi almayan grupta ise: % 10.25'i sadece KT, %47.69 sadece HT ve % 12.82'sine ise KT+HT uygulanmıştır. Hastaların %84'üne KT verilmiştir. En sık kullanılan kemoterapi rejimleri FEC. CMF ve EC olmuştur. Hastaların %41.12'sinde nüks saptanmıştır. Uzak metastaz oranı %36 lokal nüks oran %65.12'dir. Lokal nüksler ve uzak metastazlar ilk iki yıldan sonra ortaya çıkmıştır. İki yıllık hastalıksız sağ kalım oranı %87.18, 5 yıllık hastalıksız sağ kalım oranı % 65.79 olarak bulunmuştur. İncelenen 39 hastanın 13 (%33.33)'ü ölmüştür. Genel sağ kalım oranları, 2 yıl için %89.74, 5 yıl için %80.10 olarak bulunmuştur. Lenf nodu tutulumunun genel sağ kalım ve lokal vineleme üzerine en etkili değişken olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary We analysed the 39 male patients that were admitted to our clinic for breast cancer between 1996-2005, retrospectively. Median age of the patients was 58, ranging between 33 and 76 years. The distribution of the 39 cases according to stage was: 12.82% (5) stage I, 46.15 % (18) stage II, 30.76 % (12) stage III, 10.25 % (4) stage IV. The rate of invasive ductal carcinoma was 94,9%. The most common presentation was a mass. The rate of the patients that had undergone modified radical mastectomy and node dissection was 58.9 %, simple mastectomy and node dissection was 41.1 %. The rate of the patients that receieved radiotherapy after surgery was 2.56%, radiotherapy and hormonal therapy was 5.15%, radiotherapy and chemotherapy was 15.38 %. radiotherapy. chemotherapy, and hormonal therapy was 46.15 % . In the non-irradiated group 10.25% received only chemotherapy, 1.69 % only hormonal therapy and 12.82 % chemotherapy and hormonal therapy. In the majority of the patients chemotherapy consisted FEC, CMF and EC. The distant metastasis rate is 36%, and local recurrence rate is 5.12%, with a total recurrence rate of 41.12%. Both the distant metastases and the local recurrences appeared after two years. Two year disease free survival was 87,18% and 5 year disease free survival was 65.79%. Thirteen patients had died (33.33 %). Overall 2 year survival rate 89.74%, 5 year survival rate was 80.10 %. Our study revealed that lymph node status is the most effective variable on survival and local reccurence rates.