Küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde neoadjuvan tedavi sonrası cerrahi rezeksiyon ve sonuçları
Surgical resection and results after neoadjuvant therapy in non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 529874
  2. Yazar: İLHAN OCAKCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ABİDİN LEVENT ALPAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kanser günümüzde, tüm dünya nüfusunda yaşam süresinin artışı ile ilişkili olarak, gittikçe önem kazanmakta olan bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütüne göre, hem gelişmiş, hem de gelişmekte olan ülkelerde, 5 yaş sonrası ölüm nedenleri arasında her 3 ölümden biri kansere bağlı ölümlerdir. Akciğer kanserleri gelişmiş ülkelerde en sık görülen ve ölümcül seyreden kanserlerdir. Dünyadaki kanser ölümleri arasında birinci sıradadır. Akciğer kanseri halen tüm dünyada kanserler arasında %12,8 oranında görülürken, tüm kanser ölümlerinin %17,8'ini oluşturmaktadır. Ülkemizdeki yüksek sigara içme oranları dikkate alındığında (erkeklerde %63, kadınlarda %24) akciğer kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en sık görülen organ kanserlerindendir. Tüm akciğer kanserlerinin %85'den fazlasını küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) oluşturmaktadır. Akciğer kanserinde cerrahi tedavi, kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi seçenekleri olup bu tedavi yöntemleri tek başına ya da kombine şekilde uygulanabilmektedir. Küçük hücreli dışı akciğer kanserinin tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi tedavilerindeki gelişmeler olmasına karşın, cerrahi tedavi ile elde edilen sonuçlar en başarılı olandır. Cerrahi tedavinin amacı radikal yani komplet bir rezeksiyondur. Neoadjuvan tedavi sonrası küçük hücreli dışı akciğer kanserinin anatomik akciğer rezeksiyonu, halen tartışmalı olmasına rağmen, yaygın olarak kabul gören bir uygulamadır. Yararlı olduğunu belirten ilk raporlardan sonra trimodalite tedavisinin kullanımı giderek arttı. Lokal ileri evre III küçük hücreli dışı akciğer kanserli olgularda mevcut tüm yeni tedavi modellerine karşın hastalığın kontrolü son derece zordur. Son zamanlarda, preoperatif kemoterapi ve kemoradyoterapi (neoadjuvan tedavi) lokal ileri evre III KHDAK 'de rezektabilitenin arttırılmasına katkıda bulunmuş ve yapılan iki randomize çalışma da, tek başına cerrahi tedaviye göre neoadjuvan tedavi sonrası cerrahi sonuçların daha başarılı olduğunu göstermiştir. Neoadjuvan tedavinin dezavantajı, operatif morbidite ve mortalite oranlarının yüksek olmasıdır. Bu çalışmada amaç, kliniğimizde neoadjuvan tedavi sonrası pulmoner rezeksiyon uygulanan pancoast, soliter beyin metastazlı akciğer kanserleri ve lokal ileri evre akciğer kanserlerinin değerlendirilmesi, mortalite ve morbidite ile ileri dönem survilerini ve surviye etki eden faktörleri belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, cancer is an increasingly important health problem in relation to the increase of life time in the entire world population. According to the World Health Organization, in all developed and developing countries, one out of every three deaths among the causes of death after age 5 are cancer-related deaths. Lung cancer is the most common and most lethal type of cancer in developed countries. It ranks first among cancer deaths in the world. Lung cancer is currently 12.8% of all cancers worldwide, accounting for 17.8% of all cancer deaths. Considering the high smoking rates in our country (63% in men and 24% in women), lung cancer is the most common organ cancer in our country as well as in the whole world. More than 85% of all lung cancers are non-small cell lung cancer (NSCLC). Surgical treatment, chemotherapy and radiotherapy are the treatment options in lung cancer and these treatment methods can be applied alone or in combination. Although there are some advances in chemotherapy and radiotherapy in the treatment of non-small cell lung cancer, the results obtained with surgical treatment are the most successful. The aim of surgical treatment is a complete radical resection. Anatomic lung resection of non-small cell lung cancer after neoadjuvant therapy is a widely accepted practice, although still controversial. The use of trimodalite treatment gradually increased after the first reports indicating usefulness. Despite all new treatment models available in patients with local advanced stage III non-small cell lung cancer, the control of the disease is extremely difficult. Recently, preoperative chemotherapy and chemoradiotherapy (neoadjuvant therapy) have contributed to the increase of resectability in locally advanced stage III NSCLC and two randomized trials showed that results in surgery after neoadjuvant treatment were more successful than alone surgery. The disadvantage of neoadjuvant therapy is high operative morbidity and mortality rates. The aim of this study is to briefly evaluate clinical results, long term survival, and factors affecting survival of the patients with locally advanced NSCLC, pancoast tumour and lung cancer with solitary brain metastasis, who have been operated at our institution following neadjuvant therapy