Hava kolonoskopisi ve su kolonoskopisinin işlem performans krtierlerine göre karşılaştırılması
Comparison of air colonoscopy and water colonoscopy techniques according to procedure performance criteria
- Tez No: 288564
- Danışmanlar: PROF. DR. M. CEMİL SAVAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Su kolonoskopisi, kolonoskopun çekuma ilerletilmesi sırasında lümen açıklığının su verilerek sağlandığı bir kolonoskopi tekniğidir. İşlem sırasında suya ek olarak hava verilmesine izin verilen teknikler de tanımlanmıştır. Su kolonoskopisinin çekuma ulaşma oran ve sürelerini iyileştirdiği, hastaların ağrı ve rahatsızlık hissini azalttığını gösteren araştırmalar mevcuttur. Çalışmamızda, uyguladığımız su kolonoskopisi tekniği, hava kolonoskopisi ile karşılaştırılmıştır.İlk defa kolonoskopi yapılmış erişkin hastaların işlemleri değerlendirmeye alınmıştır. 99 hava ve 101 su kolonoskopisinin verileri analizde kullanılmıştır.Çekuma ulaşma oranı hava kolonoskopisinde %98.9, su kolonoskopisinde %99 saptanmıştır. Çekuma hava kolonoskopisinde daha hızlı ulaşılmıştır (hava 5.3±2.6, su 7.2±2.9dk, p=0.001). Su kolonoskopisinde polip saptanan hasta oranı (su %19.8, hava %11.1, p=0.132) hava kolonoskopisinden daha yüksek saptanmıştır. Su kolonoskopisinde, hava kolonoskopisine göre daha fazla sayıda polip saptanmıştır (su 1.45±0.75, hava 1.27±0.46, p=0,488), ancak istatistik anlamlı değildir. Her iki işlem arasında hasta ağrı, tolerabilite, tekrar isteği benzer bulunmuştur. Endoskopistin değerlendirdiği ağrı skoru benzer saptanmıştır. Su kolonoskopisinde daha yüksek oranda hasta işlemi sedasyonsuz tamamlamıştır (hava %26.4, su %43.7, p=0.142). Endoskopist, kadın hastalarda su kolonoskopisini daha ağrılı (hava 1.44±0.58, su 1.71±0.67, p=0.042) ve zor (hava 1.31±0.55, su 1.69±0.74, p=0.006) olarak değerlendirmiştir. Son 51 su işlemi ilk 50 su işlemi ile karşılaştırıldığında performans kriterlerinde anlamlı düzelmeler görülmüştür.Sonuç olarak, su kolonoskopisi tekniği, işlem performans kriterleri açısından hava kolonoskopisi kadar başarılı bir işlemdir. Sedasyonun, risk veya kişisel tercih nedeniyle verilmediği durumlarda su kolonoskopisi uygulanması tercih edilebilir. Su kolonoskopisi ile daha yüksek oranlarda polip saptanması tarama kolonoskopilerinde su yöntemini öne çıkarabilir. Bulguların doğrulanması için prospektif, randomize, kontrollü, çok merkezli ve aynı tekniğin uygulandığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Water colonoscopy is a technique that uses water to obtain luminal view during insertion of the colonoscope through to the ceacum. Some water related colonoscopy techniques use purely water and some that use of air in adjunct to water are also described. It has been shown in previous studies that water colonoscopy techniques improved ceacum insertion rates and times, and also reduced the procedure related patient pain and discomfort. In this study, we compared water and air colonoscopy techniques that used in our endoscopy clinic.Analyses were held within the procedure data that obtained from adult patients in whom colonoscopy was performed for the first time. Ninety-nine air and 101 water colonoscopy procedure data were analysed.According to procedure performance criteria: Ceacum insertion rates were found 98.9% for air and 99% for water colonoscopy. Shorter ceacum insertion times were found in air colonoscopy (air 5.3±2.6, water 7.2±2.9mn, p=0.001). More proportion of patients in water colonoscopy were diagnosed with colorectal polyp (water %19.8, air %11.1, p=0.132). Number of polyps were higher in water group, but was found statistically insignificant (water 1.45±0.75, air 1.27±0.46, p=0,488). No difference was found between pain, tolerability, and willingness to repeat the procedure in patient assessment scores. Pain score was found similar in endoscopist?s assessment. More proportion of patient in water colonoscopy group finished the procedure without sedation (air %26.4, water %43.7, p=0.142). From the endoscopist?s point of view, in women, water colonoscopy was found more painful (air 1.44±0.58, water 1.71±0.67, p=0.042), and difficult (air 1.31±0.55, water 1.69±0.74, p=0.006). Last 51 water colonoscopy cases were compared with the first 50, and significant improvements were found in performance criteria.In conclusion, water colonoscopy technique is as successful as air colonoscopy technique by means of procedure performance criteria. In situations that sedation is not preferred by the patient or contraindicated due to a medical condition, water colonoscopy can be preferred to air colonoscopy. As water colonoscopy technique detects polyps more than air technique, screening colonoscopy with water infusion technique is promising for the future. There is a need for further evaluation with prospective, randomized, controlled studies that uses the same water infusion technique.