Hepatik kolorektal metastazların tedavisinde Radyofrekans Ablasyon tedavisi: Orta dönem takip sonuçları
Radiofrequency Ablation in the treatment of hepatic colorectal metastases: Mid-term results
- Tez No: 288565
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM YÜCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Rezektabl olmayan kolorektal kanser karaciğer metastazı olan olgularda, radyofrekans ablasyon (RFA) tedavisi gün geçtikçe kullanımı artan cerrahiye alternatif bir termal ablasyon yöntemidir. Bu çalışmanın amacı RFA tedavisinin etkinliğini ve orta dönem sonuçlarını değerlendirmektir.Bu çalışmaya, metastatik karaciğer tümörü bulunan kolorektal kanser tanısı almış, yaş aralığı: 32-84 (ortalama:58) olan toplam 58 olgu (37 erkek, 21 kadın) dahil edildi. Toplam 278 lezyonun 260'ına RFA, 18'ine ise metastazektomi yapıldı. RFA uygulanan lezyonların sayıları 1-11 (ortalama 5), çapları ise 1-9 cm.(ortalama 2,2 cm) arasındaydı. 93 seans RFA uygulaması (33 intraoperatif, 60 perkütan) yapıldı. Perkütan işlemlerin 56'sı yalnız US, 4'ü ise US+BT eşliğinde gerçekleştirildi. Tüm işlemlerde RITA Starbust Talon elektrodu kullanıldı. 22 olguda 23 seansta periferal-subkapsüler yerleşimli 40 lezyonda işlem öncesinde lezyon komşuluğuna % 5'lik konsantrasyonda dekstroz solüsyonu enjeksiyonu uygulandı. RFA sonrasında olgular birinci, 6. ayda ve sonrasında 6 aylık periyodlarla BT ve MR ile takip edildi.İşlem sonrasında 1/58 (% 2) olguda trakt ablasyonuna bağlı cilt yanığı, 4/58 (% 7) olguda plevral effüzyon, 6/58 (% 10) olguda ise RF alanında apse, 1/58 (% 2) olguda safra yolu hasarı ve 1/58 (% 2) olguda abse ve jejunal fistül saptandı. Olgular 1-48 ay (ortalama 17 ay) takip edildi. 50/58 (% 86) olguda ilk takip incelemesinde tam ablasyon izlendi. Rekürrens saptanan 18/58 (% 31) olguda 35 seans reRFA uygulandı. Takipte 8/58 (% 14) olguda yaygın hepatik metastaz, 18/58 (% 31) olguda ise ekstrahepatik hastalık izlendi. Olgulardan 12/58'i (% 21) dissemine hastalık sonucunda kaybedildi.RFA, cerrahiye uygun olmayan sınırlı sayıdaki hepatik kolorektal metastazların tedavisinde tercih edilen, etkin ve morbiditesi düşük bir yöntemdir. İntraperitoneal dekstroz enjeksiyonu sayesinde de daha güvenli bir ablasyon uygulanabildiğinden, daha zor olgularda daha fazla lezyona ablasyon yapılabilmesi ve ablasyon tedavisi için uygun hasta sayısının arttırılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radyofrequency ablation(RFA) is a widely used technique for local control of unresectable primary and metastatic liver tumors. The aim of this study is to evaluate the effectiveness and mid-term results after RFA in the treatment of hepatic colorectal metastases.58 patients (37 men, 21 women; mean age 58 years, age range 32-84) with 278 hepatic colorectal metastases were involved in this study. 260 of the lesions were treated with RFA and 18 lesions were resected. All patients also received chemotherapy. The number of ablated lesions were between 1 to 11 (mean=5) and the largest diameter of lesions were between 1 to 9 cm.(mean=2,2 cm.). A total of 93 sessions of RFA were performed (33 intraoperative, 60 percutaneous). During percutaneous ablations, ultrasound (US) guidance was used in 56 sessions and a combination of US and CT guidance was preferred in 4 sessions. ?RITA Starbust Talon? electrode was used in all RFA procedures. Before the treatment of peripherally located lesions (40 lesions in 22 cases), 5 % dextrose solution was injected into the peritoneal cavity with 18 gauge Chiba needle to isolate the liver. After RFA, patients were followed-up with CT and MRI at the first, sixth months and then with intervals of six months.In one of the patients, skin burn was developed after tract ablation. In four patients pleural effusion, in six patients abscesses in the ablation area, and in one patient bilier duct damage and cholecystitis were developed. In one patient abscess in ablation area and then jejunal fistula was occured. Follow-up periods were between 1 to 48 months (mean follow-up=17 months). In the first follow-up examination, complete ablation was observed in 50/58 (86 %) of the cases. 35 sessions of repeat RFA was performed in 18/58 (31 %) cases with recurrences. During the follow-up period, in 8/58 (14 %) widespread hepatic metastases and in 18/58 (31 %)) extrahepatic disease was developed. 12/58 (21 %) of the cases were lost due to disseminated disease.RFA is an effective treatment alternative in cases with hepatic colorectal metastases. Intraperitoneal dextrose injection provides safe ablation of more lesions and increases the number of patients suitable for ablation therapy.