Psikiyatri hastalarına bakım veren aile üyelerinin otomatik düşünceleri ile bakım yükü arasındaki ilişki
The relationship between automatic thoughts and care burden of family members who care for psychiatric patients
  1. Tez No: 509107
  2. Yazar: İNCİ İNCELEME
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇİĞDEM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İnci İNCELEME,“Psikiyatri Hastalarına Bakım Veren Aile Üyelerinin Otomatik Düşünceleri İle Bakım Yükü Arasındaki İlişki.”Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2018. Bu araştırma, psikiyatri hastalarına bakım veren aile üyelerinde otomatik düşünceleri ve bakım yükü arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla yapılmış olup, kesitsel ve tanımlayıcı-ilişki arayıcı bir araştırmadır. Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğine Ocak 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında başvuran 205 hastanın bakım veren aile üyelerine literatür doğrultusunda hazırlanan Sosyo-Demografik Veri Toplama Formu, Geliştirilmiş Otomatik Düşünceler Ölçeği (G-ODÖ) ve Hastalık Yükü Değerlendirme Ölçeği (HYDÖ) uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ve istatistiksel analizlerinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Hastaların yaş ortalamaları 35,92±15,03 olup, çoğunluğu lise mezunu, bekâr ve erkek bireylerden oluşmaktadır. 18-30 yaş aralığında olan, cinsiyeti erkek olan, hastalanmadan önce çalışan, ilaçlarını düzenli almayan ve kontrollerine düzenli devam etmeyen hastaların bakım verenlerinde bakım yükü düzeyi daha yüksek bulunmuştur. Bakım veren aile üyelerinin yaş ortalaması 46,51±13,97 olup, çoğunluğu evli, ilkokul mezunu, kadın bireylerdir. Bekâr, gelir düzeyi yetersiz, kadın ve yakınlık derecesi hastanın annesi olan bakım verenlerin bakım yükü düzeyi daha yüksektir. Bakım yükü, obsesif kompulsif bozuklukta, şizofreni ve diğer psikotik bozukluklardan anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Bakım veren aile üyelerinin HYDÖ puan ortalaması 44,81±11,16, ODÖ-G puan ortalaması ise 86,40±26,33 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
İnci İNCELEME,“The Relationship Between Automatic Thoughts and Care Burden of Family Members Who Care for Psychiatric Patients”University of Health Sciences, Gülhane Institute of Health Sciences, Nursing Program, Graduate Thesis, Ankara, 2018. The aim of the this study is to determine both the level of burden of health care on families with individuals suffering from mental disorder and their automatic thoughts. It is a cross-sectional study and has a descriptive –correlation seeking nature. Socio-demographic data collection form, Development Automatic Thoughts Scale (ATS-D) and The Burden assessment Scale (BAS) that prepared according to literature, were applied to 205 patient's caregivers who administered to Gülhane Education And Research Hospital psychiatry department, between January 2017 and May 2017. SPSS 20.0 package program was used in evaluating and statistical analyses of the data. Average age of care patients is 35,92±15,03 and majority of them are high school graduate, single and male. Levels of care burden found to be higher in the caregivers individuals which care patients between the ages of 18-30, male, working before the illness, do not taking medicines and check regularly. Avarege age of family members providing care is 46,51±13,97 and majority are married, primary school graduate and female. Level of care burden found to be higher in the caregivers individuals who has insufficient income, single, female and mother's of patients. Burden of care was found to be meaningfully higher for obsessive compulsive disorder than schizophrenia and other psycotic disorders. Participants' average score for BAS is 44,81±11,16, while it is 86,40±26,33 for ATS-D.