Hemşirelerin duygusal zekâları ile iş yaşamında yaşadıkları yalnızlık arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the loneliness nurses experience in their careers with their emotional intelligence
- Tez No: 288633
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE EKİNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma; hemşirelerin duygusal zekâları ile iş yaşamında yaşadıkları yalnızlık arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte yapılmıştır.Araştırma, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Atatürk Üniversitesi Aziziye ve Yakutiye Araştırma Hastanelerinde Ocak-Haziran 2011 tarihleri arasında yürütülmüştür.Araştırmanın evrenini 726 hemşire oluşturmuş; evrenden örneklem seçim yöntemine gidilmeksizin evrenin tamamı araştırmaya alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, izinli ve raporlu olmayan, gönüllülük esasına göre araştırmaya katılmayı kabul eden 541 hemşire oluşturmuştur.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan ?Anket Formu?, ?Duygusal Zekâ Değerlendirme Ölçeği (DZDÖ)? ve ?İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği(İYYÖ)? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler, SPSS 16 istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılımlar, bağımsız gruplarda t-testi, Varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır.Hemşirelerin DZDÖ toplam puan ortalamasının 131.9±27.4 ve İYYÖ toplam puan ortalamasının 31.8±10.8 olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin yaş, eğitim, baba-anne eğitim durumu, çalışma yılı, çalışma pozisyonu ve çalışılan birime göre DZDÖ toplam puan ve alt boyut puan ortalamaları arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edilmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this descriptive and relational study is to determine the relationship between the loneliness nurses experience in their careers with their emotional intelligence.This study was conducted between January-June, 2011 at Erzurum Regional Training and Research Hospital, Atatürk University Aziziye Research Hospital, and Atatürk University Yakutiye Research Hospital.The population of this study comprised of 726 nurses. The entire population of this study was included in the study without choosing a sample group from within the population. The sample group of this study comprised of 541 nurses that accepted to participate voluntarily in this study, who were not on leave or signed of sick during the dates of this study.A ?Questionnaire,? prepared by the researcher, the ?Emotional Intelligence Evaluation Scale,? and the ?Loneliness at Work Scale? was used to gather data.Data obtained from this study was assessed using a SPSS 16 statistical package program. Percentage distributions, t-test in independent groups, Variance analysis, Pearson?s Correlation Analysis, and the Kruskal Wallis test were used to analyze the data.The total score mean of Emotional Intelligence Evaluation Scale score for nurses was 131.9±27.4, and their total score mean of Loneliness at Work Scale was 31.8±10.8. There was a significant difference between the total score mean obtained by nurses from the Emotional Intelligence Evaluation Scale (age, education, education level of parents, years of service, title, and unit) and their sub-scale score means (p0.05).