T.V.F. antrenör kurslarından mezun olan voleybol antrenörleri ile M.E.B. voleybol etkinlikleri içerisinde yer alan beden eğitimi öğretmenleri arasındaki bazı sosyo-ekonomik ve eğitim düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of some socio-economic and educational values between volleyball tariners graduated Turkish Volleyball Federation courses and physical education teachers who are working at the scholls of the Ministry of Education responsible for volleyball activites
- Tez No: 288732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada T.V.F. kurslarından mezun olan voleybol antrenörleri ile M.E.B. voleybol etkinlikleri içerisinde yer alan beden eğitimi öğretmenleri arasındaki bazı sosyo ? ekonomik ve eğitim düzeylerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Araştırma Ankara ve İstanbul` da 80 voleybol antrenörü ve 80 beden eğitimi öğretmeni üzerinde yapılmıştır. Bu kişilere anket uygulanmış ve verileri SPSS programında frekans ve yüzde dağılımlından hareketle yorumlanmıştır.Elde edilen verilerin neticesinde her anket sorusu hem voleybol antrenörleri hem de beden eğitimi öğretmenleri için ayrı ayrı yorumlanmış ve karşılaştırılmıştır.Değerlendirme sonucunda, voleybol antrenörleri ile beden eğitimi öğretmenlerinin sosyo ? ekonomik yönden birbirlerine benzerlik gösterdiği görülmektedir. Voleybol antrenörleri ve beden eğitimi öğretmenleri ek bir iş yapmaktadırlar. Bu işlerinde memnun olduklarını ve bu işlerini spor sevgisi nedeniyle tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Her iki grubun sorunları ve beklentileri birbirine çok yakındır. En büyük sıkıntıları ücret düşüklüğü ve adam kayırma olduğu görülmektedir.Eğitim durumları olarak voleybol antrenörlerinin çok az bir kısmı lise ve ön lisans mezunu olduğunu belirtirken, beden eğitimi öğretmenlerinin tamamı lisans veya yüksek lisans mezunudur. Bunun yanında voleybol antrenörlerinde çoğunlunun lisans veya yüksek lisans mezunu olduğu görülürken, iki kişi doktora mezunu olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate some socio-economic and educational values between volleyball trainers graduated from Turkish Volleyball Federation courses and physical education teachers who are working at the schools of The Ministry of Education responsible for volleyball activities.There are 80 volleyball trainers and 80 physical education teachers from both İstanbul and Ankara in the research groups. A questionnaire is applied to the people in the research groups and datas are interpreted by the help of frequency and percentage distribution in SPSS.Each question in the questionnaire is interpreted and compared for both volleyball trainers and physical education teachers.As a result of this study, it can be said that there are some similarities between volleyball trainers and physical education teachers about socio-economic status. Both volleyball trainers and physical education teachers work in another job. They like these second jobs and they choose working, because they are interested in sports. The problems and expections are nearly the same for both two groups.From the point of educational levels, only a few number of volleyball trainers state themselves as high school and two-year degree graduates, but all physical education teachers in the reasearch group state themselves as university graduates or they have master?s degree. In addition to these, most volleyball trainers state themselves as university graduates or master?s degree and two volleyball trainers state that they have doctoral degree.