Polianilin / altın nanoçubuk kompozit film elektrot tabanlı elektrokimyasal glikoz sensörünün geliştirilmesi
Development of glucose sensor based on polyanilin / gold nanorod composite film electrode
- Tez No: 288733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR TAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Polianilin/Au nanoçubuk kompoziti platin elektrot üzerine elektrokimyasal olarak inşa edildi. Model olarak, GOx yüklenmesinde destek materyal olarak bu kompozit kullanılarak glikoz biyosensör hazırlanmıştır. Bu kompozit, taramalı voltametri (CV), taramalı elektron mikroskopu (SEM), yüzeyi-güçlendirilmiş raman spektroskopisiyle (SERS) karakterize edildi. altın nanoçubukların varlığı nanokompozitin daha yüksek elektroaktiviteye sahip olmasına neden oldu. GOx enzimi, iletken PANI/Au nanoçubuk kompozite kovalent olarak bağlandı ve amperometrik cevap pH 6.4'de 0.1 M fosfat tamponunda Ag/AgCl elektrotla 0.6V potansiyelde glikoz konsantrasyonunun bir fonksiyonu olarak ölçüldü. Kalibrasyon eğrisinin doğrusal aralığı 17.6 µM-1 mM arasındadır ve gözlenebilme sınırı 5.9 µM'dır. Mishaelis-Menten sabiti Km 1.0 olarak hesaplandı ve cevap süresi 3 saniyeden daha azdır. Sonuçlar nanoçubuk kompozit elektrodun düşük seviyede glikoz izlenmesi ve biyosensör olarak potansiyel uygulamaya sahiptir.
Özet (Çeviri)
Polyaniline/gold nanorod composite was fabricated by electrochemically onto platinyum electrode. As a model, glucose biosensor was constructed using this composite as supporting material for glucose oxidase loading. The composite was characterized by cyclic voltammetry (CV), scanning electron microscopy (SEM) and surface enhanced Raman spectroscopy (SERS). The existence of gold nanorods resulted in a higher electroactivity of the nanocomposite. The enzyme, glucose oxidase, was covalently immobilized on a conducting Polyaniline/gold nanorodcomposite and amperometric response was measured as a function of concentration of glucose at a potential of 0.6 V vs Ag/AgCl in 0.1 M phosphate buffer at pH 6.4. The linear range of the calibration curve is from 17.6?A to 1 mM and a limit of detection (LOD) of 5.9 ?M The apperent Mishaelis- Menten constant Km is calculated to be 1.0 and the response time is less than 3 seconds. The results demonstrate that the composite has potential applications as a biosensor to monitor of low levels of glucose.