Ovulasyon indüksiyonunda tuba uterina yapısı
The structure uterina tube in ovulation induction
- Tez No: 288799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
İnfertilite, çiftin bir yılı aşan sürede düzenli ve korunmasız cinsel ilişkisine karşın gebe kalamama olgusudur. İnfertilite tedavisinde klomifen sitrat (CC) ve gonadotropinler kullanılmaktadır.Çalışmamızda, ovulasyon indüksiyonu ile tuba uterinada oluşabilecek değişimlerin araştırılması amaçlanmıştır.PCNA tutulumunun, hormonun kontrol grubunda epitel ve lamina propriyada bazı hücre çekirdeklerinde olduğu, hormonun gebe grubunda çekirdek ve sitoplazmada yaygın olduğu görülmüştür. CC'nin kontrol grubunda tepkime azdı. CC grubunda epitel hücre çekirdeklerinde tutulum biraz daha artarken CC'nin gebe grubunda tutulumun hormonun gebe grubuna benzer şekilde yaygın olduğu ayırt edilmiştir.C-fos tutulumunun, hormonun kontrol grubunda apikal hücre zarı ve silyalar düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Hormon grubunda apikal hücre zarı ve silyalardaki kuvvetli tepkime dikkati çekmiştir. Hormonun gebe grubunda daha çok sitoplazma, apikal hücre zarı ve silyalarda ayırt edimiştir. CC'nin kontrol grubunda apikal hücre zarı ve silya tutulumunun yoğun olduğu saptanmıştır. CC grubundaki bulgular CC'nin kontrol grubuyla eşdeş iken, CC'nin gebe grubunda diğer gruplara karşın daha belirgin tutulum olduğu dikkati çekmiştir.LIF tutulumunun, hormonun kontrol grubunda sitoplazmada zayıf-orta dereceli tutulumu belirlenmiştir. Hormon grubunda apikal hücre zarında hormonun kontrol grubuna karşın daha kuvvetli tepkime, hormonun gebe grubunda ise tutulumun yaygın olduğu belirlenmiştir. CC'nin kontrol grubunda apikal hücre zarında biraz daha yoğun tutulum, CC grubunda apikal zar tutulumunun belirgin olduğu, CC'nin gebe grubunda ise apikal hücre zarında kuvvetli tepkime dikkati çekmiştir.Sonuç olarak; hormonal uyarımın, CC ile uyarıma oranla daha fazla hücre çoğalması ve hücresel değişime neden olduğu, ancak CC ile uyarımın tubal implantasyon riskini arttırdığı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infertility means not getting pregnant after a year of unprotected intercourse in regular conditions. Clomiphene citrate (CC) and gonadotropine are used in infertility treatment.It is aimed to determine the changes that may occur in tuba uterina by the use of ovulation induction.PCNA occurs in some nuclei of epithelium and lamina propria in control of hormone when it is occurring widely in nucleus and cytoplasm in pregnant of hormone. While reaction is increasing in CC, it is low in CC control and similar in hormone pregnant to CC pregnant as soon as increasing in CC groups? epithelium nuclei.C-fos; is seen in apical cell membrane and cilia in hormone control. This reaction is more powerful in hormone group. In pregnant of hormone, it is seen more in cytoplasm, apical cell membrane and cilia in CC as well as in CC control. It has highest level in pregnant of CC rather than other groups.LIF?s low moderate reaction is detected in cytoplasm control of hormone and apical cell membrane of hormone group. The reaction is strongly wide in pregnant of hormone. It is more powerful in apical cell membrane of CC than in control of CC. ıt has the highest level in CC pregnant?s apical cell membrane.In conclusion; stimulation with hormone results in more cell reproduction and cell mutation in comparison with CC stimülation, but clomiphene citrate increases tubal implantation risk.