Kandidozlu sıçan böbrek dokularında IL-17 gen ifadelenmesinin gerçek zamanlı Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile gösterilmesi
Demonstrating the expression of IL-17 gene in rat candidiasis kidney tissue by means of real-time Polymerase Chain Reactions (PCR)
  1. Tez No: 288847
  2. Yazar: SEDA USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Geniş spektrumlu antibiyotiklerin daha yaygın kullanımı, organ nakillerinin çok daha sık yapılması gibi nedenler bağışıklık sistemi baskılanmış hastaların ve bu tür hastalarda kandidoz varlığının her geçen gün artış göstermesine neden olmaktadır.Candida infeksiyonuna karşı oluşan bağışıklıkta birçok faktör rol oynamaktadır. Sitokinler de bunlardan biridir. Çalışmamızda, kandidoz sırasında oluşan immünolojik faktörlerden olan sitokin profillerinde oluşan değişiklerin belirlenmesi amaçlanmıştır. İnfekte sıçan böbrek dokularında IL-17 sitokin ifadelenmesi gerçek zamanlı PZR yöntemi ile belirlenmiştir.İnfeksiyon modeli, sıçanlara verilen C.albicans ATCC 10231 referans suşu ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kontrol grubu oluşturularak infekte grup ile karşılaştırılma yapılmıştır. Hayvanlardan alınan böbrek dokularından yapılan kültür pozitif bulunmuştur. Gerçek zamanlı PZR yöntemi ile çalışılarak böbrek dokularında kandidoz oluşumu gösterilmiştir. Mantara özgül primerler kullanılarak infeksiyon varlığı doğrulanmıştır.Kandidemi grubunda PZR çalışması sonucunda IL-17 gen ifadelenmesi 12 örneğin 10' unda (%83.3) bulunmuştur. Kontrol grubundaki örneklerin hiçbirinde IL-17 ifadelenmesi görülmemiştir.Buna göre, kandidoz sırasında immün hücrelerle ilişkide sitokinlerin önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Etken olan sitokin profillerinin tam olarak belirlenmesi, Candida infeksiyonlarından korunmada ve tedavide yeni seçeneklerin geliştirilmesine olanak sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
More widespread use of broad-spactrum antibiotics, organ transplants are much more frequent causes, such as supressed immune systems of patients and such patients increases everyday to show the presence Candidiasis.In which immunity aganist Candida infections are many factors play a role. Cytokines are one of them. In our study, immunological factors that occur during Candidiasis the determination of different cytokine profiles which is intended. IL-17 cytokine expression in kidney tissues of infected rats to Real-Time PCR assay was determined.Infection model with was carried out 10231 ATCC reference strains of C.albicans given to rats. In addition, a control group was formed in order to compare with infected group. Culture that was made from kidney tissue taken from animals was found positive. Candidiasis formation on kidney tissues is shown by working with Real-Time PCR assay. The presence of fungus infection was confirmed by using specific primers.As a result of PCR studies Candidiasis group IL-17, ten out of twelve examples (83.3%) were found positive. None of samples in the control group was found positive.Accordingly, during Candidiasis immune cells play an important role in the relationship of cytokines. Fully determination of effective cytokine profile is intended to allow new development means of protection and treatment of Candida infections.